Telepolitikere mister troen på bedst og billigst

Mottoet for det danske telemarked skal ikke nødvendigvis længere være "bedst og billigst", lyder det fra flere teleordførere, som ønsker mindre regulering. TDC støtter ideen, men tvivler på, at det er muligt.

Teleordførerne i dansk politik er klar til at give afkald på målsætningen om, at Danmark skal være "bedst og billigst", som ellers har været danske telepolitik siden 1995.

Det var budskabet, da blandt andre ITEK og It-branchen torsdag afholdt den årlige telepolitiske konference i Industriens Hus i København.

Konferencen havde samlet en række af den danske telebranches nøglepersoner, heriblandt teleordførerne fra fire af de fem folketingspartier, der udgør teleforligskredsen og dermed bestemmer den danske telepolitik.

Ny telepolitik

Morten Helveg Petersen fra Det Radikale Venstre gjorde det klart, at det med den teknologiske udvikling kan være tid til at sende målsætningen om det danske telemarked som bedst og billigst på pension.

- Måske skal vi til at slå telepolitik ihjel som begreb og i stedet kalde det kommunikationspolitik, for det handler efterhånden om noget meget bredere end bare telemarkedet, sagde han.

Han fik opbakning fra Venstres telepolitiske ordfører, Torsten Schack Pedersen, der opridsede politikernes dilemma på kort sigt.

- Vi kan øge konkurencen og regulere TDC hårdere, hvis vi vil sikre endnu bedre priser. Men hvis vi dumper prisen på det rå kobber, får de nye udbydere aldrig en chance for at komme ind på markedet, og så risikerer vi at skade investeringerne i fiber og WiMAX, sagde han.

Tvivler på politikerne

Torsten Schack Pedersen finder det mærkeligt, at man på telemarkedet automatisk regulerer et monopol, mens det på andre områder kun sker, hvis monopolet misbruges.

På længere sigt er flere af politikerne dog enige om, at fri konkurrence skal erstatte den minituøse regulering af markedet.

TDC-vicedirektør Jens Hauge var med på konferencen og fandt de politiske udmeldinger positive, selv om han tvivler på, hvad der sker i praksis. Skrækeksemplet er de i alt 18 markedsafgørelser, som IT- og Telestyrelsen er ved at gennemføre på foranledning af EU.

- Markedsafgørelserne skulle være et værktøj til at tilbagerulle reguleringen. Men vi har fået mere regulering ud af den proces, der skulle fjerne reguleringen, og det er et problem, da konkurrencen i samme periode er blevet øget, siger Jens Hauge.

En af markedsafgørelserne har betydet ny regulering for sammenkoblingen mellem bredbånd og telefoni, mens en anden har tvunget teleselskaberne til at sænke prisen for at ringe fra en fastnet- til en mobiltelefon.

EU bestemmer

Jens Hauge tvivler samtidig på, hvor meget råderum de danske politikere egentlig har i forhold til den fælles EU-lovgivning.

- Jeg kan være bekymret for, hvor meget danske politikere egentlig kan gøre, siger han.

Med på konferencen var også kulturminister Brian Mikkelsen (K) og DR's generaldirektør, Kenneth Plummer. De var begge inde på det nye jordbaserede, digitale sendenet, som gør det muligt distribuere massevis af nyt indhold.

Her står politikerne over for endnu en udfordring, når det skal besluttes, om staten eller en privat aktør skal bestemme, hvem der får adgang til at sælge indhold til eksempelvis danskernes mobiltelefoner og håndholdte multimedieenheder.

Samtidig betyder balladen om terrorpakken, at den mangeårige teleforligskreds risikerer at sprænges, hvis regeringen holder fast i de massive logningskrav til danske teleselskaber.

Terrorlovgivningen får også TDC til at frygte, at ny lovgivning sætter nye krav til telebranchen, selvom den direkte teleregulering mindskes.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job