Mandrake 8.2 med knuder

Franske Mandrake har længe haft et ry for at være blandt de mest brugervenlige Linux-distributioner, men den seneste opdatering giver knuder. Mandrake må se sig overgået af de rene desktop-Linux'er, når det kun drejer sig om brugervenlighed.

Ingen boot til Windows

Linux-distributionen Mandrake har altid haft et ry for at høre blandt de nemmeste af den slags Linux'er, som både kan agere skrivebords-klient og server. Men den nyeste version skuffer slemt på en række vigtige punkter.

Den sidste større opgradering, 8.0, som kom sidste sommer, vakte stor begejstring på redaktionen. Her ni måneder efter ville vi se, hvad nyt denne anden opdatering af 8.0 kunne byde på. Ifølge MandrakeSoft skulle nyhederne være nemmere installation, krypterede filsystemer samt en endnu nemmere version af dets i forvejen glimrende kontrolcenter.

Installation
Vi downloade tre ISO-cd-billeder fra Mandrakes website. Den forbedrede installation var lidt for nem. I modsætning til version 8.0 sprang installationsprogrammet over punktet muse-konfigurering. Det betød, at skrolle-knappen ikke blev understøttet, hvilket er død-irriterende.

Det er godt med en simpel installation, men denne her var for simpel. Hvis vi skal sammenligne med distributionen Lycoris, som vi kiggede på for nylig, så bød den på en installation med færre, mere velvalgte skridt, så her falder Mandrake igennem.

Ingen boot til Windows
Vi kunne heller ikke få boot-manageren LILO til at virke. Den kunne godt boote os ind i Mandrake, men vores Windows-installation kunne vi ikke få op at køre. LILO fungerede ellers fint med Lycoris, som optog pladsen på Linux-partitionen på vores testmaskine, før vi installerede Mandrake 8.2.

En del roderi med LILO løste slet ikke problemet - tværtimod. Det lykkedes på en eller anden måde at ødelægge harddiskens Master Boot Record (MBR), så vi hverken kunne boote til Windows eller Mandrake. Det er første gang vi har haft denne oplevelse med LILO, og det var ikke rart. Hvis man går efter at installere Mandrake 8.2, kan det være en god idé at tage en backup af MBR først. Dette kan for eksempel gøres med shareware-programmet Active Partition Recovery.

Uheldig version

Kikset begynderguide
Et andet punkt som MandrakeSoft fremhæver i 8.2, er en begynderguide, MandrakeFirstTime, som vises umiddelbart efter første opstart af maskinen. Ideen er glimrende, men den yderste venstre kolonne af teksten i startguiden blev skåret af, så teksten i praksis var ulæselig.

Uheldig version
Mandrake har tidligere leveret glimrende produkter, så vi krydser fingrene og håber, at unoderne bliver redt ud i næste store opdatering. Men hvis man allerede ligger inde med Mandrake 8.0, så er der ingen store ændringer, som kan berettige den lidt kedelige oplevelse, som installationen byder på i version 8.2. Med mindre man altså ikke kan leve uden Gnome 1.4, som er den mest væsentlige opdatering på skrivebords-planet.


Nemmere kontrolpaneler i 8.2 lover MandrakeSoft, og den er god nok. Det gråstribede OS X-agtige udseende er heller ikke dårligt.

Der er også dukket et par nye kandidater op til titlen som den nemmeste Linux. For nylig har vi kigget på distributionen Lycoris, der som tidligere nævnt klart slår Mandrake 8.2 i nemhed, og i løbet af et par måneder dukker distributionen Xandros op med første version af sin Linux, som bygger på Corels distribution.

Lycoris er dog en ren skrivebords-Linux uden servere, og tilsyneladende gælder det også for Xandros. Her kan Mandrake beholde en niche, da distributionens nemme server-guider nedsætter tærsklen for mange brugere. Men her er der også en række hårde konkurrenter, og det bliver spændende at se på tyske SuSE's version 8, som skulle komme til landet ganske snart.

MandrakeSoft har for øvrigt været igennem store økonomiske problemer på det seneste. I et forsøg på at undgå en finansiel krise har MandrakeSoft appelleret til brugere og kunder om at støtte op om Mandrake Linux Users Club og Corporate Club, hvis medlemmer får en række fordele, til gengæld for en kontant sum. Denne strategi har åbenbart virket, for virksomheden tjener nu penge i stedet for at tabe dem, og det er første gang i tre år, bedyrer direktøren. Så der er heldigvis udsigt til, at Mandrake overlever.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere