Serverblade deles om diske og net

BladeFrame-arkitekturen kombinerer gængse pc-chips med en mainframeinspireret uddelegering af opgaver.

Umiddelbart ligner det en almindelig bladeserver: Et chassis, der kan udstyres med en række kort (blades), som hver indeholder en server. Men BladeFrame adskiller sig på et væsentligt område: Hvert serverkort indeholder stort set kun processorer og RAM.

Al kommunikation med diske og netværk sker via forbindelser, der går fra processorkortet hen til to særlige typer kort i chassiset. Den ene type kort er en switch, der fordeler datatrafikken mellem de forskellige kort, den anden tager sig af kommunikation med diske og lokalnet.

Arkitekturen har været på markedet siden 2001, da firmaet Egenera introducerede den første BladeFrame. Men først nu er den kommet til Danmark, idet Fujitsu Siemens er blevet firmaets eneste europæiske partner.

– BladeFrame er især egnet til systemer, der er afgørende for virksomhedens drift. Formålet med arkitekturen er at fjerne kompleksitet, så det bliver muligt at udnytte billige standardprocessorer i systemer med høje krav til oppetiden, siger Nick Cheetham fra Egenera.
Han oplyser, at kunderne typisk køber BladeFrame til erstatning for store Unix-systemer.

Fordi processorerne holdes adskilt fra den fysiske infrastruktur (netkort og diskforbindelser), er det muligt hurtigt at sætte en ny server i drift. Hvis den er forberedt, tager det kun to-tre minutter. Kommunikationen mellem serverkortene i chassiset går hurtigere, end hvis man skal ud gennem et traditionelt lokalnet.

Systemet understøtter op til 24 processorblade, der hver kan indeholde op til fire CPU’er. Det største system kan dermed udstyres med 96 dobbeltkerneprocessorer.

Ideen til systemet kom fra Egeras grundlægger, Vern Brownell, der har en fortid som CTO (chief technical officer) i finansfirmaet Goldman Sachs.
I Danmark vil Fujitsu Siemens Computers især markedsføre løsningen til virksomheder i finanssektoren, televerdenen, hostingbranchen og forsikringsbranchen. Firmaet ønsker ikke at oplyse priser på serverne, men ifølge analysefirmaet Gartner starter prisen ved godt en halv million kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos