Programmeringssprog til grafikkort

Nvidia har lanceret Cg, der skal gøre det lettere og hurtigere at udvikle software til programmer, der benytter DirectX 9.

Nyhed

Hvis Nvidia skal fastholde sit forspring på markedet for 3D-grafik, gør firmaet klogt i at give programmørerne en rigtig god grund til at optimere koden til de nuværende og fremtidige grafikchips i GeForce-serien.

Det lader til at være argumentet bag lanceringen af et højniveau programmeringssprog ved navn Cg, der er beregnet til at programmere grafikprocessorer. Navnet kommer af, at programmeringssproget minder om C, men altså kun kan benyttes til grafik.

Hidtil har software-udviklere måtte ty til assembler-sprog for at presse den optimale ydelse ud af grafikkortet, men nu skulle det altså blive lidt lettere og hurtigere at programmere grafik, der benytter de mest avancerede faciliteter i nye grafikchips.

Det bliver især aktuelt for næste generation af grafikkort, hvor Microsofts DirectX 9 understøttes. DirectX indeholder en mere avanceret shader-funktion, der for eksempel kan benyttes til at fremvise realistisk pels eller græsmarker.

Nvidia har udgivet et Cg Toolkit bestående af en flok udviklings­værktøjer og en mængde eksempler på Cg shaders, der frit kan benyttes i programmer. Spørgsmålet er nu, i hvilket omfang grafikchips fra andre end Nvidia kan få glæde af software, hvor grafikken er programmeret i Cg.



Vil du vide mere om Nvidia?

NewsScanner overvåger 300+ medier

Prøv gratis i 30 dage.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S