ASP.Net på dansk

En ny, dansksproget bog gennemgår Microsofts webteknologi, som er blevet radikalt ændret med firmaets .Net-strategi. ASP.Net er en voldsom ændring af Microsofts webudviklingsmiljø, og bogen giver en udmærket praktisk indføring i de nye begreber.

Kontroller

Active Server Pages, ASP er, som de fleste webudviklere ved, Microsofts scriptingsprog til firmaets webserver Internet Information Server (IIS). Teknologien bag er blevet væsentligt ændret på grund af Microsofts nye platform .Net, som ASP naturligvis er en vigtig bestanddel af. En ny dansk bog med titlen ASP.NET-bogen giver en praktisk introduktion til den nye udgave af teknologien.

Bogen er oversat fra en amerikansk titel i Sams "Teach yourself...in 24 hours", og det bliver altså et hårdt døgn, da nyhederne i ASP.NET er mange. Bogen er lagt an med en praktisk vinkel, og starter med at gennemgå opsætning og konfigurering af ISS 5, samt installation af .Net-frameworket, som .Net-arkitekturen bygger på.

Derudover bygger bogen i udstrakt grad på Visual Studio.Net, så hvis man ikke har dette IDE, kan bogen ikke rigtig bruges til noget. Forfatterne nævner, at det kan lade sig gøre at udvikle ASP.Net uden programmet, men til seriøs udvikling er det altså påkrævet.

Derudover kan IIS 5 indtil videre kun benyttes under Windows 2000 og XP professionel, så foreløbig bygger .Net-arkitekturen altså på et forholdsvist snævert antal produkter. Bogens eksempler bygger konsekvent på Visual Basic.Net, og det er et udmærket valg, men én af fordelene ved .Net-arkitekturen er, at den er sproguafhængig, og en række andre sprog kan benyttes.

For at leve op til .Net-platformen er Visual Basic i øvrigt udvidet på en række punkter, således at sproget nu i langt højere grad bygger på objektorientering, hvilket er en fordel.

Indledningsvis gennemgår bogen syntaksen i VBScript, og demonstrerer en af de nye funktioner i ASP.Net, HTML-kontroller. HTML-kontroller er en måde at benytte HTML-elementer programmatisk, hvilket sammen med en anden ny funktion, som passende hedder server-kontroller, gør det muligt i højere grad at separere de forskellige dele af en webapplikation.

I løbet af de sidste par år er der kommet mere fokus på behovet for denne opdeling, og en løsningsmodel som oftest fremhæves, er det såkaldte Model-View-Controller paradigme, som specificerer hvorledes data, databehandling og brugerens mulighed for at manipulere data skal hænge sammen. I Java-verdenen er dette koncept forsøgt realiseret via den såkaldte Model 2-arkitektur, og ASP.Net aspirerer til noget lignende med disse HTML- og Server-kontroller.

Konceptet ligger ganske langt fra de programmeringspraksisser, som er almindelige i den tidligere version af ASP, og bogen giver desværre ikke rigtigt noget bud på, hvorfor denne fremgangsmåde er ønskværdig. Med andre ord får læseren at vide hvordan teknikken anvendes, men ikke hvorfor.

Udmærket introduktion

Efter den første trediedel går bogen videre til at behandle konkrete løsninger, og det er lige hurtigt nok. De fleste nybegyndere i ASP.Net vil givetvis have behov for en dybere gennemgang af .Net-grundlaget, men det må man altså klare et andet sted.

De områder, bogen vælger at se nærmere på, er imidlertid velvalgte og drejer sig omkring problemstillinger, som udvikleren vil stå med i dagligdagen.

Et kapitel gennemgår sikkerhed og SSL, og det er rart at se et kapitel som dette så tidligt i bogen, og ikke bagerst som en eftertanke. Derefter er det e-mails, og læseren får lov til at snuse en anelse til .Net-klassebibliotekerne ved en gennemgang af filbehandling og input/output, der som så meget andet i .Net er inspireret af Java.

En del kapitler gennemgår datatilgang, herunder en grundig gennemgang af ADO.NET. Afslutningsvist gives en lidt overfladisk gennemgang af webtjenester, men det må retfærdigvis siges, at manglen på eksisterende implementeringer gør det lidt svært at give en praktisk beskrivelse af fænomenet.

ASP.Net-bogen er en udmærket introduktion, som især udviklere, der skal migrere fra ASP 3, kan benytte i overgangsfasen. Men et dybere kendskab til .Net-platformen end det, som bogen kan give, vil på længere sigt være påkrævet.

 ASP.NET-bogen
Joe Martin og Brett Tomson
IDG Forlag
ISBN: 87-7843-514-5
368 sider
Kr. 349,00

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos