Microsoft-partnere fusionerer i jagt på BI-succes

De to virksomheder BI-Partner og SoftwareIQ indgår ægteskab for at få flere muskler på det danske BI-marked, hvor de begge sælger løsninger baseret på Microsofts-produkter.

De to mindre danske business intelligence-huse, BI Partner og SoftwareIQ, fusionerer inden for de næste par måneder for at få flere muskler på det hurtigt voksende danske marked for analytiske applikationer, business intelligence (BI).

De to selskaber leverer begge BI-løsninger, der i høj grad baserer sig på teknologi fra softwarekæmpen Microsoft, der er et af de store ERP-selskaber, som de seneste år har skruet kraftigt op for charmen når det gælder business intelligence.

Stort potentiale i Microsoft

- Vi har alle en fortid hos traditionelle BI-leverandører som Business Objects og SAS Institute, og vi kan alle se det store potentiale, der ligger i produkterne fra Microsoft, siger Martin Memborg, administrerende direktør for SoftwareIQ.

Han bliver salgs- og marketingsdirektør i det nye fusionsselskab, der fortsætter under SoftwareIQ-navnet.

Administrerende direktør bliver Kaj Ettrup, der i dag står i spidsen for BI-partner.

Der er dog ikke planer om, at de to firmaer flytter sammen under samme tag.

I stedet er det hensigten at vedblive med at være til stede lokalt i Københavns-området og i Århus-området.

Fusionen handler derfor i højere grad om få flere markedsmæssige muskler i et marked, der har oplevet store vækstrater i de seneste år.

Microsofts største force på BI-markedet er ifølge Martin Memborg absolut prisen.

- Køber virksomheden en BI-løsning fra de traditionelle leverandører, så ender man oftest med priser fra en halv million kroner og opefter. En SQL-server koster et par og tyve tusinde kroner, så der er en verden til forskel, mener Martin Memborg.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere