Fujitsu ramt af defekte Sony-batterier

Batteriproblemerne er ikke ovre endnu. Fujitsu melder om nye problemer med Sonys batterier.

Fujitsu melder sig nu i rækken af producenter af bærbare computere, som har problemer medbatterierne i maskinerne.

Det sker efter at en Fujitsu-bruger i sidste uge oplevede problemer med en maskine, der indeholdt et batteri fra Sony.

Problemer opstod den 24. oktober om aftenen, hvor batteriet ifølge brugeren slog gnister. Herefter afmonterede brugeren strømmen og batteriet.

Ifølge Fujitsu kom ingen til skade ved hændelsen.

Har tilbagekaldt

Firmaet begyndte at tilbyde ombytningsbatterier til visse modeller i begyndelsen af oktober i forbindelse med Sonys tilbagetrækning af batterier på verdensplan.

Tilbuddet fra Fujitsu stoppede kort efter, fordi fimaet mente, at der ikke længere var nogen risiko ved at bruge batterierne, som er produceret i samme tidsrum som de batterier Dell og Apple har tilbagekaldt.

Antallet af tilbagekaldte batterier fra Sony er på omkring 9,6 millioner styk og har kostet Sony en økonomisk lussing i seneste kvartalsregnskab.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere