KMD-fejl sender forskudsopgørelser i sort

En brøler betyder, at alle danskere er afskåret for at se deres forskudsopgørelse på Tast Selv. Forskudsopgørelsen har længe været planlagt til offentliggørelse i dag. "Svigt", mener SKAT. KMD beklager.

En eklatant brøler hos it-giganten KMD betyder, at alle borgere i Danmark hele mandag ikke har kunnet se deres forskudsopgørelse på Skat.dk.

Premieren på den nye forskudsopgørelse har ellers været planlagt længe.

Men af endnu ukendte årsager valgte KMD, der er systemleverandør til SKAT, netop i morges at gennemføre en generel opdatering af alle SKATs systemer, hvilket betyder, at ingen endnu har kunnet se deres forskudsopgørelse i den såkaldte skattemappe hos SKAT’s tastselv-service.

- Det er dårlig timing og meget beklageligt, og det er at svigte en meget stor kunde, siger Bo Helbæk Thomsen, der er fuldmægtig hos Skat.

Roll-back

Ifølge Bo Helbæk Thomsen har KMD senere mandag foretaget en såkaldt roll-back, så driftsmiljøet nu ser ud som før opdateringen. Men det har heller ikke hjulpet.

Derfor arbejder KMD stadig på at finde årsagen til problemerne.

Firmaet kan endnu ikke fortælle, hvor lang tid der vil gå, før en løsning er fundet.

- Alle borgere har kunnet udfylde forskudsopgørelsen. Problemet berører alene den applikation, hvor man får vist dokumentet, siger Bo Helbæk Thomsen.

Fejlen betyder, at borgerne godt kan ændre skattekortet og printe det ud.

Men man kan efterfølgende ikke hente det frem fra skattemappen på SKAT's TastSelv service.

- Jeg er ikke klar over, om vi har et internt bødesystem over for KMD, men har vi ikke det, er det en overvejelse værd at få det. Det her vil vi simpelthen ikke leve med, siger Bo Helbæk Thomsen.

Alligevel vil Bo Helbæk Thomsen ikke kommentere, hvorvidt SKAT tog fejl, da valget faldt på KMD som samarbejdspartner på driften af systemerne.

- Vi har jo også oplevet driftsproblemer med vores anden leverandør, CSC, så KMD er ikke det eneste selskab, der fejler. Men det er stærkt utilfredsstillende. siger han.

KMD erkender fejlen

Hos KMD har man røde ører. Fejlen skyldes ifølge selskabet en generel opdatering, der er faldet sammen med udsendelsen af forskudsopgørelsen.

- Det er jo et utroligt uheldigt sammentræf, at vi får problemer med en opdatering netop som vi et af de mest brugte systemer går i luften, siger Jesper Olsen, produktchef i KMD.

KMD har efter en hektisk dag nu igen fået systemerne op at køre, fortæller han. Tirsdag venter selskabet at være klar med en redegørelse til SKAT.

- Men lige nu kan vi kun beklage dybt over for SKAT, siger Jesper Olsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Aarhus C

    Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

    Få inspiration fra spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Julian Olsen som Datateknikerelev ved afd. Thisted og afd. Esbjerg. Nyt job

    Julian Olsen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Carsten René Christensen, 46 år,  som Al Lead. Han kommer fra en stilling som Co-founder hos Mærkbart ApS. Nyt job

    Carsten René Christensen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly