AMD lancerer Athlon MP 2200+

Processoren til dual-systemer fremstilles nu med 0,13 mikron kobberteknologi, lige som de hurtigste Athlon XP.

Nyhed

AMD er nu skiftet til 0,13 mikron kobberteknologi i fremstillingen af samtlige processorer i Athlon-serien. Først kom Athlon XP 1700+ til bærbare pc'er, og derefter fulgte Athlon XP 2200+ til stationære pc'er. Nu er Athlon MP 2200+ til servere og arbejdsstationer med to processorer kommet med på vognen.

Athlon MP er en direkte konkurrent til Intels Xeon, der er baseret på samme arkitektur som Pentium 4, og som fås med frekvenser på op til 2,4 GHz. Xeon er også beregnet til mindre servere med en eller to processorer.

Derimod har AMD endnu ingen processor, der kan konkurrere med Intels Xeon MP, der benyttes i større 32-bit servere med fire eller flere processorer. Her må man vente på AMD's Opteron, der lanceres til næste år.

Den officielle pris på en Athlon MP 2200+ er 224 dollar. Til sammen­ligning koster en 2,2 GHz Intel Xeon 262 dollar, mens man skal af med 615 dollar for en version med 2,4 GHz. Der skulle dog være prisfald i vente fra Intel inden for den næste uges tid.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job