Pentium 4 på 4,7 GHz

De nyeste processorer kan komme op i nærheden af fem gigahertz. Det har Intel demonstreret.

Nyhed

San Jose: Normalt forbinder man ordet overclocking med private computer-entusiaster, der med alle midler prøver at få mest mulig ydelse ud af en processor. Chipgiganten Intel kan dog også godt være med, når der snakkes overclocking - det fremgår af en demonstration på Intel Developer Forum i Californien.

Her skruede en repræsentant for Intel nemlig langsomt op for frekvensen på en processor, der sad i en ikke nærmere beskrevet og ikke synlig pc. Den nåede knap 4,7 GHz, før maskinen måtte give op. Der har utvivlsomt været tale om en pc med et køleanlæg ud over det sædvanlige.

Processoren var baseret på 0,13 mikron teknologi, men derudover ville Intel ikke ud med detaljer. Sandsynligvis var det en Pentium 4, der blev udsat for den brutale overclocking.

I forbindelse med demonstrationen blev det i øvrigt officielt, at Pentium 4 med frekvenser på 3 GHz og opefter vil have indbygget hyper-threading teknologi. Det er dog ikke nogen overraskelse for læsere af PC World Online, for det fortalte vi allerede for et par uger siden.

Hyper-threading betyder, at processoren kan arbejde med to tråde samtidig. Det betyder en forøget ydelse i applikationer, der er optimeret til flere tråde, men man får også en pæn gevinst i andre applikationer, når man arbejder med flere programmer samtidig, såkaldt multi-tasking.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S