Banias: Lille og vågen

Bærbare pc'er skal være hurtigere og mindre, de skal have længere batterilevetid og være i stand til at komme på trådløst på nettet. For at nå dette mål, har Intel udviklet en ny processor med kodenavnet Banias. Den er specialbygget til bærbare pc'er, og de første computere med processoren og tilhørende chipsæt kommer på markedet i starten af næste år.

Bygget fra bunden

Til næste år kommer der en ny processor til bærbare pc'er på markedet. Kodenavnet er Banias, og det er Intel, der står bag. Til forskel fra Pentium 4-M og Pentium III-M bliver Banias ikke baseret på eksisterende desktop-processorer, men i stedet fremstillet specielt til bærbare pc'er.

Banias er konstrueret med to ting for øje, nemlig lavt strømforbrug og høj ydelse - i den rækkefølge. Fra ende til anden er der først og fremmest tænkt på batterilevetiden. Hertil kommer, at pc'er med Banias skal være små, og det skal være nemt at komme trådløst på nettet.

Der sker ikke så tit, at Intel bygger en ny processor op fra bunden. Når det gælder processorer til bærbare pc'er, er det faktisk kun sket en enkelt gang før, nemlig med 386SL i 1990.

På Intels udviklerkonference i Silicon Valley blev Banias demonstreret, og effekten kunne måles til syv watt ved hård belastning, i dette tilfælde videokomprimering med en hastighed på 30 billeder i sekundet.

Når processoren bare skulle holde liv i Windows uden at afvikle applikationer, faldt strømforbruget til mindre end en watt. Til sammenligning kan de hurtigste Pentium 4-processorer til stationære pc'er sluge langt over 50 watt.


Denne ultratynde pc fra Toshiba er drevet af en Banias processor. Det samme er den Samsung-pc, man ser øverst i billedet. Den er en smule tykkere, men så er der også blevet plads til et dvd-drev.

I starten af 2003 vil samtlige større pc-producenter lancere bærbare pc'er med Banias. På IDF kunne man prøve modeller fra blandt andre Dell, IBM, Samsung, Toshiba og Panasonic.

Otte timers levetid

Når Intel-folk snakker om Banias, taler de om mere end bare processoren. En strøm­besparende processor er nemlig ikke den store gevinst, hvis resten af pc'en ikke også er designet til lavt strømforbrug.

Man skal ikke glemme, at Intel udvikler og producerer meget mere end processorer. Det hører med til historien om Banias, at Intel vil levere så meget hardware som muligt til de nye bærbare pc'er.

Udover processoren drejer det sig om chipsættet, der sidder på bundkortet og forbinder processoren med resten af pc-systemet, en Ethernet-chip til forbindelse med det lokale netværk og ikke mindst et printkort til understøttelse af trådløst netværk.

Intel vil levere to forskellige chipsæt til Banias. Først kommer et chipsæt med kodenavnet Odem, og senere i første halvdel af 2003 lanceres chipsættet Montana GM med integreret grafik.

Firmaet har netop lanceret en ny gigabit Ethernet netværkschip, der er optimeret til brug i bærbare pc'er. Hertil kommer et miniPCI-kort med kodenavnet Calexico til dualband trådløst netværk, hvor både 802.11a og 802.11b understøttes.

I 2004 vil ni ud af ti nye bærbare pc'er understøtte WLAN, og det er Intels overbevisning, at både 802.11a og 802.11b skal understøttes, så ingen brugere føler sig snydt, fordi en basestation pludselig ikke længere kan bruges. Senere kommer en tredje standard ved navn 802.11g, og til den tid kommer vi nok til at se netværkskort til alle tre standarder.

Alle de ovennævnte chips er konstrueret på en måde, så der spares mest muligt på strømmen. Hertil kommer, at Intel samarbejde med andre producenter af hardware om at nedbringe strømforbruget. For eksempel skal der gøres noget ved de strømslugende skærme. Målet er en batterilevetid på mindst otte timer på en ganske almindelig bærbar pc.

Optimeret arkitektur

Banias består af 77 millioner transistorer, hvoraf cirka to femtedele går til cache-hukommelse. En stor cache er netop en af de ting, der skal give Banias en høj ydelse. Den præcise størrelse på cachen kendes endnu ikke, men vi kommer nok i nærheden af en megabyte L2-cache.

Processoren får avanceret strømstyring i form af en forbedret version af Intels SpeedStep-teknologi. Endnu vigtigere er det, at Banias bliver i stand til lynhurtigt at lukke ned for de dele af processoren, der ikke er i brug.

Det gælder også systembussen, der normalt bruger strøm, uanset om den er i brug eller ej. I Banias slukkes der for de dele af systembussen, der ikke anvendes. Processorens cache er også udstyret med strømbesparende teknologi.

Udover at minimere strømforbruget har Intel selvfølgelig også forsøgt udnytte hver clockcyklus optimalt, så ydelsen bliver så høj som muligt.

I forhold til andre processorer fra Intel er Banias bedre til at forudsige instruktionernes rækkefølge, og processoren holder bedre rede på de data, der gemmes midlertidigt, før de skal bruges.

Hertil kommer, at visse mikro-instruktioner sendes parvist gennem processoren i stedet for at blive behandlet enkeltvis, som det sker i andre processorer. Alt sammen hjælper det på ydelsen.

Alt tyder på, at Intel virkelig vil kunne levere en hurtig processor med lavt strømforbrug til næste års bærbare pc'er. Intel sidder i forvejen solidt på markedet for processorer til bærbare pc'er, og med Banias vil firmaet utvivlsomt bevare denne position, hvis konkurrenterne ikke har solide overraskelser i ærmet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS