Svenskere får virus-nødhjælp af Nordea

Netsikkerheden i Sverige er så dårlig, at Nordea har besluttet at hjælpe de svenske kunder med at købe antivirusprogrammer. Koncernledelsen mener ikke, at det er nødvendigt i Danmark.

Sikkerhedsniveauet hos svenske netbankbrugere er så dårligt, at Nordea i samarbejde med det norske sikkerhedsfirma Norman sælger billig antivirussoftware.

Selv om også danske netbanker er ramt af phishingangreb, har Nordea besluttet, at det ikke er nødvendigt at give et lignende tilbud til danske Nordeakunder.

- Vi tilbyder det kun i Sverige. Det skyldes, at de problemer vi har haft i Sverige, har vist at vi har været nødt til at gøre noget, siger Kari Oksanin, sikkerhedschef med ansvar for Nordeas netbanker i alle lande, til Computerworld.

- I Sverige har vi samarbejdet med Norman om en sikkerhedsløsning til kunderne. Men vi har besluttet ikke at sælge antivirus i andre lande. Det er situationen lige nu, siger han.

Sverige i bunden

Generelt mener Kari Oksanin, at sikkerheden i de øvrige nordiske lande er langt bedre end i Sverige.

- I Danmark ved jeg, at Ihar haft netsikker.nu-kmpagnen, og det samme gør sig gældende i Finland. Mere end 90 procent af de private kunder har allerede antivirus-software, forklarer han.

Der findes ikke et officielt tal for Sverige, men Kari Oksanin anslår, at 60-70 procent af kunderne i Sverige benytter antivirusprogrammer i en eller anden form.

Ifølge chefen er problemet også at antivirusprogrammer ikke altid kan finde nye trojanere. Derfor vil antivirus ikke være den endelige løsning på problemet.

Anderledes angreb

I Danmark har Nordea været ramt af det omfattende phishing-angreb med haxdoor-virus gennem filen regning.exe.

Men kun i et enkelt tilfælde har det ført til, at tyvene er sluppet afsted med pengene, i alt 40.000 kroner.

Martin Andersen, der er netbankchef for Nordea i Danmark, forklarer, at Nordea i Danmark har overvejet et tiltag som i Sverige. Men danskernes sikkerhed er tilfredstillende lige nu.

- Vi har jo forskellige sitautioner og forskellige sikkerhedsløsninger i de forskellige lande, og vi har vi ikke det samme problem som i Sverige, siger Martin Andersen.

Penge at hente

Samarbejdet mellem Nordea og Norman i Sverige er består af et godt tilbud, som altså ikke foreløbig kommer de danske kunder til gode.

Ifølge Computerworlds svenske søsterblad kan Nordea-underne købe Normans antivirussoftware med et års abonnement for 118 danske kroner.

En almindelig antivirus pakke med software og et års abonnement koster ellers normalt 400-570 kroner. Hele 22.000 kunder har da også allerede i den første uge tilbuddet har kørt.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS