Svenskere får virus-nødhjælp af Nordea

Netsikkerheden i Sverige er så dårlig, at Nordea har besluttet at hjælpe de svenske kunder med at købe antivirusprogrammer. Koncernledelsen mener ikke, at det er nødvendigt i Danmark.

Sikkerhedsniveauet hos svenske netbankbrugere er så dårligt, at Nordea i samarbejde med det norske sikkerhedsfirma Norman sælger billig antivirussoftware.

Selv om også danske netbanker er ramt af phishingangreb, har Nordea besluttet, at det ikke er nødvendigt at give et lignende tilbud til danske Nordeakunder.

- Vi tilbyder det kun i Sverige. Det skyldes, at de problemer vi har haft i Sverige, har vist at vi har været nødt til at gøre noget, siger Kari Oksanin, sikkerhedschef med ansvar for Nordeas netbanker i alle lande, til Computerworld.

- I Sverige har vi samarbejdet med Norman om en sikkerhedsløsning til kunderne. Men vi har besluttet ikke at sælge antivirus i andre lande. Det er situationen lige nu, siger han.

Sverige i bunden

Generelt mener Kari Oksanin, at sikkerheden i de øvrige nordiske lande er langt bedre end i Sverige.

- I Danmark ved jeg, at Ihar haft netsikker.nu-kmpagnen, og det samme gør sig gældende i Finland. Mere end 90 procent af de private kunder har allerede antivirus-software, forklarer han.

Der findes ikke et officielt tal for Sverige, men Kari Oksanin anslår, at 60-70 procent af kunderne i Sverige benytter antivirusprogrammer i en eller anden form.

Ifølge chefen er problemet også at antivirusprogrammer ikke altid kan finde nye trojanere. Derfor vil antivirus ikke være den endelige løsning på problemet.

Anderledes angreb

I Danmark har Nordea været ramt af det omfattende phishing-angreb med haxdoor-virus gennem filen regning.exe.

Men kun i et enkelt tilfælde har det ført til, at tyvene er sluppet afsted med pengene, i alt 40.000 kroner.

Martin Andersen, der er netbankchef for Nordea i Danmark, forklarer, at Nordea i Danmark har overvejet et tiltag som i Sverige. Men danskernes sikkerhed er tilfredstillende lige nu.

- Vi har jo forskellige sitautioner og forskellige sikkerhedsløsninger i de forskellige lande, og vi har vi ikke det samme problem som i Sverige, siger Martin Andersen.

Penge at hente

Samarbejdet mellem Nordea og Norman i Sverige er består af et godt tilbud, som altså ikke foreløbig kommer de danske kunder til gode.

Ifølge Computerworlds svenske søsterblad kan Nordea-underne købe Normans antivirussoftware med et års abonnement for 118 danske kroner.

En almindelig antivirus pakke med software og et års abonnement koster ellers normalt 400-570 kroner. Hele 22.000 kunder har da også allerede i den første uge tilbuddet har kørt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S