Lynhurtig Radeon-grafik på den bærbare

Den mest avancerede grafikchip til bærbare pc'er produceres af ATI og hedder Mobility Radeon 9000. Vi har testet en bærbar pc med den hurtige grafikchip, og vi er imponerede. Der findes ikke det krævende 3D-spil, man ikke kan afvikle, hvis Mobility Radeon 9000 sidder i en bærbar pc med en hurtig processor. Chippen kan tilfredsstille selv de mest krævende spillefugle.

Hurtig med god kvalitet

Mobility Radeon 9000 er markedets mest avancerede grafikchip til brug i bærbare pc'er, som skal anvendes til 3D-applikationer. Chippen sætter fuld fart i 3D-spil, og den er medvirkende til, at den ydelsesmæssige forskel på bærbare og stationære pc'er indsnævres. Vi har haft en bærbar pc med chippen i testcentret, og testen viser, at man ikke behøver en stationær pc for at kunne spille de nyeste 3D-spil i høj opløsning.

Sådan ser Mobility Radeon 9000 med indbygget hukommelse ud.
Canadiske ATI står bag grafikchippen, der i bund og grund er en lettere neddroslet version af Radeon 9000 Pro til stationære pc'er.

Den største konkurrent til Mobility Radeon 9000 er Nvidias GeForce4 460 Go. Begge grafikchips kører med en frekvens på 250 MHz, men hvor Mobility Radeon 9000 har fire pipelines, byder GeForce4 460 Go kun på to af slagsen. Mobility Radeon 9000 er verdens første mobile grafikchip med fire pipelines, hvilket betyder, at den kan beregne fire pixels pr. clockcyklus.

I teorien kan Mobility Radeon 9000 således klare en milliard pixel i sekundet, men reelt er grafikchippen ikke meget hurtigere end konkurrenten fra Nvidia. Til gengæld er den bedre forberedt på fremtidens udfordringer, idet den understøtter nyere standarder for 3D-grafik.

DirectX 8.1

Mobility Radeon 9000 er ikke bare hurtig, den kan også levere grafik i høj kvalitet. Den understøtter DirectX 8.1, hvilket blandt andet betyder, at den er programmerbar. Særligt de programmerbare pixel shaders får betydning i fremtidige 3D-spil.

Grafikken er faktisk så god, at det er synd og skam at nøjes med den bærbar pc's fladskærm. Med tilslutning af en god ekstern skærm kan opløsningen komme helt op på 2048x1536 i 32 bit farver, men så begynder ydelsen i krævende 3D-spil også at halte lidt.

Den version af Mobility Radeon 9000, som vi har testet, er udstyret med 64 megabyte DDR RAM integreret på grafikprocessoren. Hukommelsen kører med en effektiv frekvens på 400 MHz, og bussen til selve grafikchippen er 128 bit bred.

Den bærbare pc, som vi fandt chippen i, var en Medion model M296-T med en 2,26 GHz Pentium 4 processor og 256 megabyte RAM. Maskinen er stor og tung, ikke særlig køn, ret larmende men også uhyre effektiv.

Vi kunne desværre kun beholde pc'en i et døgns tid, og derfor er det begrænset, hvor grundigt vi nåede at teste den. Vi koncentrerede os selvfølgelig om den grafiske ydelse. Tilsyneladende findes der kun en enkelt pc med Mobility Radeon 9000 i Europa, og den må så gå på omgang - hvilket kan undre, når det nu er næsten to måneder siden, at chippen blev lanceret.

Testresultater

Vi brugte 3DMark2001 SE fra MadOnion.com og 3D-spillene Quake III Arena og Serious Sam 2 til at teste grafikydelsen. Vi testede med 32 bit farver i fire forskellige opløsninger. I Quake III Arena brugte vi demo001 i højeste grafikkvalitet, og Serious Sam 2 blev indstillet til Extreme Graphics under demoen Little Trouble. Her er resultaterne:

Test/opløsning1024x7681280x10241600x12002048x1536
3DMark2001 SE6.8805.0823.8101.828
Quake III Arena133,9 fps85,1 fps59,4 fps25,0 fps
Serious Sam 268,5 fps45,1 fps31,9 fps14,7 fps

Som det fremgår, kan man spille Quake III med en ganske fornuftig hastighed i en opløsning så høj som 1.600x1.200. Serious Sam i opløsningen 1280x1024 går også an, og det er ganske imponerende. Mobility Radeon 9000 er hurtig nok til alle de spil, der er på markedet i dag.

Grafikchippen viste sig for øvrigt utroligt overclock-venlig. Man kunne skrue frekvensen op til hele 325 MHz og øge hukommelsens effektive frekvens til 520 MHz uden problemer. Så blev det lige pludselig til præcis 8.000 point i 3DMark2001 ved en opløsning på 1024x768x32. Ret utroligt for en bærbar pc.

Godt nok kan man opnå dobbelt så gode resultater med et Radeon 9700 Pro grafikkort i en stationær pc med en 2,8 GHz Pentium 4, men det står alligevel fast, at man virkelig skal være en krævende spillefugl, hvis man ikke er godt tilfreds med den ydelse, som en hurtig bærbar pc med Mobility Radeon 9000 kan levere. Og så kan man endda være på farten samtidig.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S