Internet-angreb afværget

I mandags blev internettets livsnødvendige DNS-rodservere udsat for et angreb, som stadig pågik onsdag.

Indhold

Opdateret 25. oktober: En af internettets grundpiller, DNS-systemet, blev i mandags udsat for et DDoS-angreb, som ifølge rapporter forsatte med at ulme med mindre intensitet i går. Ved et DDoS-angreb (Distributed Denial of Service) overbelastes en server ved samtidigt at blive udsat for et stort antal falske forespørgsler fra mange computere.

DNS-systemet oversætter internettets adresser (URL'er) til de IP-numre, som computerne benytter til at kommunikere med.

Angrebet i mandags havde udset sig DNS-systemets 13 rodservere, men angrebet var af en primitiv type som delvist kunne afværges. Angrebet foregik ved at overbelaste serverne med PING-forespørgsler, hvilket er en ældre teknik i angreb af denne type.

Ifølge nyhedstjenesten eWeek blev syv af de 13 rodservere sat ud af kraft i omkring to timer.

Sådanne angreb er set før, men det er første gang, at selve internettets grundlæggende infrastruktur angribes. Det markerer et skift i historien om internet-angreb.

Fremtidige angreb på DNS-systemet kan være væsentlig mere sofistikerede og sværere at afværge end mandagens angreb. Hvis et angreb på DNS-systemets rodservere lykkes, kan størstedelen af internettet sættes ud af kraft, hvis angrebet vel at mærke forsætter i timer eller hele dage. Et angreb af kortere varighed vil kunne sløve internettet væsentligt.

En medvirkende faktor ved sådanne angreb er, at orme som Code Red, Nimda og Slapper har efterladt hundredvis, og muligvis tusindvis, af servere pivåbne, og disse "Zombie"-maskiner kan så benyttes til DDoS-angreb, siger sikkerhedseksperter.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS