Verdens største TFT-skærm

Samsung har fremvist en LCD TFT-skærm på 46 tommer i bredformat. Fladskærmen kan passende bruges som fjernsynsskærm.

Nyhed

Det er ikke mere end et par uger siden at LG.Philips demonstrede en LCD-skærm på 42 tommer, men nu trumfer Samsung over. Hele 46 tommer i bredformat er det blevet til. De største TFT-skærme er oplagte som tv-skærme til ophængning på væggen i stuen.

Den nye store TFT-skærm har en opløsning på 1.280x720 med 16,7 millioner farver i 16:9 bredformat. Skærmen kan prale af et kontrastforhold på 800:1 og en lysstyrke på 500 candela pr. kvadratmeter.

Den måler 110x63x5 centimeter og vejer 18 kilo. Skærmen bruger 230 watt, og det er jo ikke så lidt for en fladskærm.

Skærmen produceres på Samsungs nye fabrik i Sydkorea, hvor et samlebånd er i stand til at levere LCD-plader på 110x125 centimeter. Der kan skæres to 46 tommer TFT LCD-paneler ud af hver af disse plader. Produktionen af disse paneler tager for alvor fart i første halvdel af 2003.

Jo større LCD-plader, des billigere fladskærme. I øjeblikket er Sharp i fuld gang med at opføre en fabrik, der kan klare plader på 150x180 centimeter, hvilket er nok til fire 40 tommer TFT-skærme, og Samsung har planer om plader på 180x200 centimeter.

TFT-skærme kan stadig ikke fremstilles i samme størrelse som plasmaskærme, der er oppe på 63 tommer.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura