Angreb på mobile enheder stiger eksplosivt

Tema: Mængden af ondsindet kode til mobile enheder er i voldsom vækst, advarer sikkerhedsfirmaer. Det gør prisen for medarbejdernes stigende mobilitet til et større pres på virksomhedens it-sikkerhedssystemer.

Artikel top billede

Sådan kan en inficeret smartphone se ud, når den bliver tændt.

Mobile enheder kan være både en velsignelse og en forbandelse.

Smartphones og pda'er gør nemlig ikke bare medarbejderne mere mobile og fleksible. De udgør samtidig en stadig stigende trussel mod virksomhedernes systemer.

Verden over sidder programmører nemlig på spring for at udvikle kode til at inficere mobiltelefoner og pda'er.

Siden 2004 er antallet af sikkerhedstrusler mod de mobile enheder blevet fordobbelt hvert halve år. Det viser sikkerhedsfirmaet Symantecs halvårlige rapport om internettrusler.

I dette halvår forventer Symantec, at i omegnen af 1.000 nye sikkerhedstrusler vil se dagens lys.

Udnytter kendt teknologi

"De sprøjter millioner af smartphones ud over hele verden i dag, og det har gjort det til et lukrativt marked for hackere," siger Ulrik Ledertoug, sikkerhedsspecialist i SecureDevice, der har specialiseret sig i sikkerhed på mobile enheder.

Han forventer, at vi i de kommende år vil se et boom i antallet af sikkerhedstrusler.

Forklaringen skal findes i, at telefoner og pda'er idag er blevet til små computere.

"Der er jo den gængse teknologi, som vi kender fra vores pc'er. Der er både browser og mediaplayer og hakerne kender jo til diverse sårbarheder i forvejden fra pc-platformen. Det gør det rimelig nemt at tilgå til dem på mobiler og pda'er også," forklarer Ulrik Ledertoug.

Skal på dagsordenen

Derfor er det vigtigt, at virksomhederne ruster sig til det nye trusselsbillede, siger han.

Det mener også Ken Willén, sikkerhedskonsulent i Symantecs danske afdeling.

"Når de forretningskritiske data kommer helt ud til mobiltelefoner og pda'er, så bliver mobiltelefoner og pda'er nødt til at kommer på it-sikkerhedsdagsordenen," siger han.

Konkurrenten med på en lytter

For virksomhederne kan dårlig it-sikkerhedspolitik for mobile enheder betyde, at de ikke er istand til at holde deres hemmeligheder.

En af truslerne mod mobiltelefoner er nemlig såkaldt snoopware. Det er et stykke kode, der gør det muligt at fjernstyre telefonens mikrofon, så det bliver muligt at lytte med.

"Hvis man sidder i et møde og diskuterer eksempelvis overtagelsen af et andet firma, så har man pludselig fået optaget og sendt denne her meget vigtigt forretningskritiske samtale til tredjepart," siger Ken Willén.

Og når der først er adgang til telefonen, er det nemt for hackere at slå op i telefonens kalender for at se, hvornår det er mest hensigtsmæssigt at lytte med på en møde.

Virksomheden skal tage ejerskab

For at komme problemet til livs er det vigtigt, at virksomheden tager ejerskabet for medarbejdernes mobile enheder.

"Når medarbejderne har ejerskab over mobiltelefonen, så ændrer deres vaner sig ikke, selvom der pludselig er forretningskritisk data på telefonen. De modtager stadig sjove sms'er og muligheden for at downloade spil fra venner og bekendte," siger Ken Willén.

Og det er en mulig vej ind på telefonen for ondsindet kode.

Derfor bør virksomhederne opstille en sikkerhedspolitik, og gøre det soleklart for medarbejderne, hvad de må og ikke må.

"Helt basalt handler det om, at lade være med at installere noget på sin mobiltelefon, som man ikke selv ved hvad er, eller som it-afdelingen ikke har godkendt," lyder det gode råd fra Ken Willén.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job