En ud af 200 e-mails har virus

I år har firmaet MessageLabs fundet en virus for hver 212 e-mails, der er gået gennem systemet. Klez.H er den absolut værste synder.

Nyhed

I 2002 var én ud af 212 e-mails inficeret af en virus. Sidste år var tallet én ud af 380, så udbredelsen af virus er steget betragteligt. Det oplyser det britiske firma MessageLabs, der skanner millioner af e-mails hver dag. Ud af 1.991.086.463 scannede e-mails i år har firmaet fundet virus i 9.343.880.

Hvert tredje sekund går der en virus i fælden i de e-mails, der håndteres af MessageLabs. Den absolut mest aktive virus i 2002 har været Klez.H, der blev fanget knap fem millioner gange. På andenpladsen lå Yaha.E med godt en million, mens Bugbear var lige efter.

Bugbear var den virus, der formerede sig hurtigst. Da bølgerne gik højest i oktober, var én ud af 87 e-mails, der gik gennem MessageLabs, inficeret med denne virus. Klez og Yaha var knap så dramatiske, men til gengæld mere vedholdende.

De mest udbredte virusser er dem, der skjuler sig bag en tilfældig afsender-adressen, så den rigtige afsender er vanskelig at finde frem til. Det er først og fremmest private, der spreder virus.

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

It-projektleder med international sigte til Koncern IT

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen