Artikel top billede

1-0 til Informatica i slagsmål med Business Objects

En californisk domstol har forbudt BI-virksomheden Business Objects at bruge en stump teknologi, der er patenteret af rivalen Informatica. Slagsmålet ser ud til at fortsætte.

Computerworld News Service: En af giganterne inden for Business Intelligence, Business Objects, har nu et permanent forbud mod at sælge rivalen Informatica's patenterede ETL-teknologi i et af virksomhedens produkter. Det har en distriksdomstol i Californien netop afgjort.

Business Objects trak også det korteste strå, da en jury i april afsagde en foreløbig kendelse i sagen og tilkendte Informatica 25 millioner dollars - 138 millioner kroner - i erstatning for krænkelse af patentet.

At der kun var tale om en foreløbige kendelse skyldes tvivl om, om patentet reelt kunne efterleves.

Men den tvivl har distriktsdomstolen altså nu fejet af bordet.

Dommen påvirker Business Objects salg og support af produktet Data Integrator.

Indtil for nylig indeholdt det en såkaldt data-transformationsteknologi, der altså er udviklet og patenteret af Informatica.

Business Objects lancerede i august en ny version af Data Integrator, version 11.7.2, som er renset for Informatica's teknologi. Kunder, der har købt en tidligere version, kan fortsat få support.

Den omstridte teknologi bruges i forbindelse med ETL-processen (extract, transform og load) med at bygge et data warehouse, som oftest er grundlaget for BI-analysen.

Teknologien giver kunderne mulighed for at ændre både kilden - typisk en database - eller i det pågældende data warehouse uden at skulle ændre på det "transformation object", der forbereder dataoverførsel.

Business Objects fik fingre i teknologien, da virksomheden købte Acta Technologies i 2002.

Informatica anlagde en patentsag mod Acta en uge efter, købet var offentliggjort, og Business Objects ”arvede” søgsmålet.

Business Objects siger, at den pågældende teknologi ikke er afgørende for virksomhedens produkt og viste under retssagen, at man kan implementere et "ikke-overtrædende alternativ" for 1,1 millioner kroner eller mindre.

Business Objects siger i en udtalelse, at sagen med Informatica ikke er helt forbi endnu, og at virksomheden føler sig overbevist om, at den vil sejre til sidst.

Oversat af Ditte Thøgersen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere