Test: En ret vild oplevelse, som kan få dig til at overveje om ungerne virkelig har brug for den børneopsparing

Lotoo Mjölnir er en bærbar digital musikafspiller på batteri og et statement i genren – her leveres både bygge- og lydkvalitet i ren feinschmecker-klasse. Men du skal være forberedt på, at den koster godt 60.000 danske kroner – plus hovedtelefoner.

Artikel top billede

Digital afspiller fra den absolutte top. Lotoo Mjölnir fylder og vejer godt, men spiller også musik på en måde, der næsten retfærdiggør prisen – næsten. (Foto: Peter Hyldahl / Computerworld)

DAP står for Digital Audio Portable og er små enheder, der ofte leverer lyd i topklasse.

Her benyttes SD-kort eller anden hukommelse til at afspille digital musik, som du har downloadet og købt i høj kvalitet.

Mange kan også bruges med streamingtjenester og trådløse hovedtelefoner, men oftest benyttes de med optagelser i høj lydkvalitet og gennem kostbare, kablede hovedtelefoner.

Sådanne enheder har vi testet før, og de er lidt vilde – men Lotoos Mjölnir tager konceptet til et niveau, der er nærmere stratosfæren end øverste hylde.

Alt-i-en digital slæbbar

For den er ikke kun en DAP med udgang til flere forskellige sæt hovedtelefoner – den har også ind- og udgange bagpå, så du kan bruge den med eksisterende stereoanlæg.

Det er en god idé, da kvaliteten er tårnhøj, og prisen som sagt følger med.

Designet er ret utraditionelt, for hvor en normal DAP ofte er på størrelse med en stor, halvtyk smartphone, fylder Mjölnir cirka otte gange mere end min gamle iPhone 12 Max.

Læg dertil, at den vejer 2,7 kilo – alligevel insisterer producenten på, at den er bærbar. Derfor medfølger både bæretaske og læderstrop, så den kan hænge over skulderen.

Vi ved, at brugere benytter den på den måde, men den er i lige så høj grad et desktop-produkt, som du kan bruge i sommerhuset, på hotelværelset eller derhjemme som high-end digital afspiller til både musikanlæg og hovedtelefoner.

Kompromisløs opbygning i rustfrit stål

Mjölnir er bygget helt kompromisløst, og dens fysiske knapper på fronten leder tankerne hen på professionelt optageudstyr fra Nagra og lignende produkter, hvor man ikke skeler til prisen.

På fronten finder du en stor volumenknap, en omskifter mellem de fire forskellige hovedtelefonudgange samt knapper, så du let kan slukke de to displays – og lidt mere.

Indvendigt finder du seks såkaldte 21700-battericeller, der giver mellem 8 og 15 timers afspilning afhængigt af brug.

Jeg fik let 10-12 timer, hvis jeg huskede at slukke for de to displays på henholdsvis front og top – og undlod at bruge de trådløse funktioner.

Du kan nemlig også tilslutte Wi-Fi, men ikke til traditionel streaming.

I stedet kan du hente musik fra servere via dit netværk, hvis du ikke afspiller fra SD-kort på fronten eller en harddisk tilsluttet på bagsiden.

Bluetooth er tovejs, så du både kan streame til Mjölnir fra din telefon – for eksempel fra en musiktjeneste – og bruge Bluetooth-hovedtelefoner.

Der anvendes uafhængige strømforsyninger til de forskellige kredsløb samt en flerprocessor-arkitektur til at håndtere de digitale processer.

Selve strømforsyningen er afskærmet med tre millimeter tykke plader inde i afspilleren.

Chassiset er CNC-skåret i rustfrit stål, hvilket både reducerer vibrationer og optimerer varmeafledning – og det ser bestemt heller ikke dårligt ud.

Den kompromisløse opbygning er second to none, som man siger.

Det er mig dog ubegribeligt, at man ikke får en USB-oplader med til en pris på 60.990 kroner – og endda skal vælge en kraftig model for at undgå døgnlang opladning. Især når den leveres i en kasse, der næppe er billig.

Men ok – det er nok ikke det, der bekymrer dig mest, hvis du allerede har lagt pengene.

Gammeldags betjening

Du finder gammeldags 6,3 mm hovedtelefonudtag foruden 3,5 mm og det i hi-fi-kredse udbredte 4,4 mm balancerede udtag.

Der er også en 4-pin XLR-balanceret udgang. Bagpå finder du både normale og balancerede digitale og analoge ind- og udgange, så du kan bruge kredsløbene i andre sammenhænge med dit stereoanlæg.

Hovedtelefonudgangen kan levere op til 2,5 watt per kanal, hvilket er meget kraftigt og betyder, at der er meget få hovedtelefoner, som du ikke kan trække.

Betjeningen foregår via et 4” farvedisplay på toppen med 800 x 400 pixels opløsning, hvor du kan se albumcovers og justere lydindstillinger.

Navigationen foregår via touch, men er lidt gammeldags, da du skal scrolle en del frem og tilbage for at komme rundt i menuerne. Touch-delen fungerer dog fint og hurtigt.

På fronten er en 2” skærm, der viser det aktuelle nummer samt alle indstillinger – herunder sampling af det digitale signal. Begge displays kan slukkes via en knap på fronten for at spare batteri.

Den digitale konverter håndterer alt fra CD-kvalitet (16 bit/44,1 kHz) til DSD-filer og samplingsfrekvenser op til 192 kHz. Du er med andre ord dækket ind på alle standarder.

Signal/støj-forholdet i forstærkerdelen er 130 dB – og hvis det ikke siger dig så meget, kan vi nøjes med at konstatere, at det er rigeligt.

Vanvittig lyd

For at få det optimale ud af Mjölnir kræves et sæt gode hovedtelefoner.

Her benytter entusiaster ofte in-ear-modeller til mere end 30.000 kroner.

Jeg har testet med et sæt Earsonics Purple in-ear til omkring 10.000 kroner samt et sæt over-ear Meze Empyrean II til mere end 20.000 kroner.

Det betyder, at du let nærmer dig 80-90.000 kroner, før du er klar til at lytte.

Til gengæld venter en oplevelse, som jeg ikke mindes at have hørt bedre – medmindre vi taler om store, stationære hovedtelefonforstærkere koblet til et kostbart anlæg.

Musikken flyder naturligt med en nærmest holografisk gengivelse, hvor du – usædvanligt for hovedtelefoner – let kan placere musikerne i lydbilledet.

Der er en størrelse på stemmer og instrumenter, som jeg normalt kun forbinder med store højttalere. Dertil kommer en dynamik med massivt overskud og mikrodetaljer, som jeg ikke vidste fandtes.

Det er en ret vild oplevelse, som kan få dig til at overveje om ungerne virkelig har brug for den børneopsparing.

Lotoos Mjölnir er på mange måder et statement, og hvor er det fedt, at der stadig bygges produkter som dette – selv om de kun giver mening for et meget smalt publikum.

Den har reelt meget få konkurrenter, så det giver ikke mening at give karakter. Men er lotto-gevinsten i hus, bør du overveje at investere i en Lotoo.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune