Microsoft på vej med kritiske opdateringer

Microsoft har frigivet planen for opdateringer til firmaets produkter på tirsdag. Fire ud af seks opdateringer er kritiske.

I næste uge frigiver Microsoft i forbindelse med den traditionelle update-tirsdag seks sikkerhedsopdateringer til firmaets produkter.

Fire af dem er klassificeret som kritiske, og det er firmaets højeste sikkerhedssprædikat.

Sikkerhedsopdateringerne rammer næsten hele viften af programmer lige fra Windows, over Internet Explorer til Outlook Express.

Halvdelen af de kommende opdateringer er til Vista eller et af de tilhørende programmer som eksempelvis Internet Explorer 7 og mailprogrammet Windows Mail.

To af de tre opdateringer til Vista er kritiske.

Softwaregigantens offentliggørelse af tirsdagens opdateringer er den første efter at Microsoft i sidste måned lovede kunderne en ny og mere detaljeret opdateringsservice til firmaets produkter.

Derfor er de enkelte produktopdateringer nu udstyret med blandt andet en kort beskrivelse og en vurdering af sikkerhedsrisici.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Fjernvarme Fyn Service A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S