Dansk WiMAX-licens solgt for 117 mio. kr.

IT- og Telestyrelsen har udpeget ELRO Erhverv fra Randers som vinder af FWA-auktionen. ELRO betaler 117 millioner kroner for licensen.

ELRO Erhverv er netop blevet kåret som vinder af FWA-auktionen under IT- og Telestyrelsen.

ELRO Erhverv, der holder til i Randers, skal dermed være med til at sikre, at alle danskere får adgang til bredbånd inden udgangen af 2010.

I praktis betyder sejren, at ELRO for retten til at benytte frekvensbåndene fra 3.410 til 3.800 MHz og dermed mulighed for at levere trådløst WiMAX-bredbånd.

To bud

Retten følges dog også op af et krav om, at ELRO skal levere bredbånd til den del af landets 2,5 millioner husstande, som endnu ikke har mulighed for bredbånd.

Det drejer sig om omkring 40-50.000 husstande.

ELRO udbyder allerede i dag WiMAX-bredbånd i form af produktet SkyLine.

Selv om ELRO selv bestemmer, hvilken teknologi, der skal benyttes til det trådløse bredbånd, vil det være højst overraskende, hvis der ikke bliver tale om WiMAX-teknologien.

Der indkom to bud ved auktionen.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

KMD A/S

SAP Arkitekt

Nordjylland

Netcompany A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Rekvirent til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job