Afløseren til dvd rykker nærmere

Næste generation af optiske medier hedder Blu-ray med plads til 27 gigabyte. Nu vil firmaerne bag Blu-ray have flere med på vognen.

Nyhed

Konsortiet bag en teknologi kaldet Blu-ray, der skal afløse de nuværende dvd-medier, begynder nu at lade andre firmaer benytte det nye format. Interesserede firmaer slipper dog ikke helt billigt, for man skal af med mellem 20.000 og 60.000 dollar i licens for at fremstille produkter, der benytter formatet.

Det er dog blot begyndelsen. Brugen af det tilhørende system til kopibeskyttelse koster mellem 12.000 og 24.000 dollar om året, og hertil kommer en afgift på 10 cent pr. maskine og 2 cent pr. medie.

Det er de tunge drenge i elektronikbranchen, der står bag Blu-ray. Konsortiet består af Hitachi, LG, Matsushita (bedre kendt som Panasonic), Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Sony og Thomson.

Blu-ray betyder desværre ikke, at vi undgår en format-krig som den, der i øjeblikket føres om skrivbare dvd'er, for NEC og Toshiba satser på et alternativ, hvor et medie har plads til 30 gigabyte. Begge standarder bliver bagudkompatible, så enhederne også kan læse de nuværende dvd-medier.

Et Blu-ray medie, der har samme størrelse som en cd eller en dvd, har plads til 27 gigabyte pr. side. Hastigheden for overførsel af data er 36 megabit i sekundet. Philips har også demonstreret et lille Blu-ray medie med en diameter på tre centimeter og plads til en enkelt gigabyte.

Som det er tilfældet med dvd vil Blu-ray kunne bruges til computerdrev såvel som til videooptagere til fjernsynet. Behovet for god plads til udsendelserne stiger dramatisk, når tv-formatet HDTV holder sit indtog. Her bliver der brug for op til 10 gigabyte for hver times tv, der skal optages.

Panasonic og Sony har allerede fremstillet prototyper af Blu-ray optagere, og Sony forventer at sende de første Blu-ray maskiner ud i Japan allerede i år.

Blu-ray har taget sit navn fra de blåviolette laserstråler, der benyttes i produkterne. Blåviolette laserstråler har en mindre bølgelængde end de røde lasere, der benyttes i dvd-drev, og det gør det muligt at presse data tættere sammen.

I løbet af foråret vil Sanyo begynde at producere de nødvendige blåviolette laserdioder med en bølgelængde på 405 nanometer, og de første eksemplarer kommer på markedet til maj. Prisen bliver dog høj i starten, nemlig mere end 10.000 kroner stykket.

Sony har slået sig sammen med Nichia om produktionen af laserdioder, og Sharp er i øjeblikket ved at bygge en fabrik, der skal begynde at spytte blåviolette lasere ud sidst på året.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S