QXL-brugere udsat for svindelforsøg

Ved at udgive sig for at være skattevæsnet forsøgte en person i sidste uge af svindle brugere af auktionssitet QXL.dk for tusindvis af kroner.

Brugere af auktionssitet QXL.dk var i slutningen af sidste uge udsat for et svindelforsøg, hvor en person forsøgte at franarre brugere for tusindvis af kroner, ved at udgive sig fra at arbejde for Told og Skat.

Opmærksomme brugere fattede dog mistanke, da svindelmailen var udsendt fra en gmail-konto samt omtalte myndigheden forkert. Told og Skat skiftede i august 2005 navn til SKAT.

Omfanget af svindelforsøget er endnu ukendt, men QXL er blevet kontaktet af cirka 10 personer, der har fattet mistanke til mailen, oplyser direktør Jacob N. Master.

Har taget nødvendige skridt

QXL kender ikke til nogle tilfælde, hvor brugere har ladet sig narre og har nu taget de nødvendige skridt for at undgå, at det skulle ske.

"Det er meldt ud på siden og via email til vores brugerplatform, at de skal tage sig i akt for denne mail, og hvem de skal kontakte, hvis de modtager den," siger han.

Overvejer konsekvenserne

Hos SKAT tager man svindelforsøget alvorligt, og når ledelsen mødes imorgen, vil det blandt andet stå på dagsordenen, hvad myndighederne skal foretage sig i sagen.

"Man tager det altid meget alvorligt, når der er nogen, der udgiver sig for at være en myndighedsperson uden at være det. Vi er nødt til at overveje, om man skal politianmelde det for at få en egentlig efterforskning," siger Tage Christensen, kontorchef for Indsats i SKAT.

Også QXL overvejer, hvilke konsekvenser svindelforsåget skal have. Endnu er der dog ikke taget nogen beslutning.

"Det er op til vores advokater at bestemme, hvad vi skal gøre," siger Jacob N. Master.

Har tidligere handlet med ofrene

Efterforskningen besværliggøres dog en anelse, da mailen ikke er sendt igennem QXL.dk og derfor ikke hurtigt kan spores tilbage til en bruger af sitet.

Istedet er den sendt direkte til modtagernes mail-adresser, og det tyder på, at svindleren tidligere har handlet med ofrene, siger Jacob N. Master.

Han forsikrer, at QXL.dk arbejder på at finde personen.

Læs den falske SKAT-mail her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg