Transmeta låner fra AMD

Teknologi fra AMD skal sikre, at Transmetas kommende TM8000 processorer bliver langt hurtigere end forgængerne. Processoren bliver i sig selv hurtigere, men de store landvindinger skal opnås via integreret chip til hukommelsen og HyperTransport.

indhold

Transmeta har løftet på sløret for processoren TM8000, der kommer på markedet i tredje kvartal. Processoren, der indtil for nylig gik under kodenavnet Astro, er beregnet til bærbare computere, og den skal konkurrere direkte med Intels Pentium M.

TM8000 vil låne teknologi fra AMD's Athlon 64. Processoren vil først og fremmest rumme en integreret Northbridge, hvilket er en chip, der forbinder selve processoren med hukommelsen. Processoren vil desuden rumme AMD's HyperTransport, der er en teknologi til at forbinde processoren med de øvrige komponenter på bundkortet.

Disse to teknologier skal sikre, at nogle af de værste flaskehalse i dagens computere forsvinder. I dag bruger processorerne nemlig forholdsvis langsomme busser til at kommunikere med andre enheder. Ser man på hukommelsen, vil en typisk processor i dag først bruge en langsom bus hen til controlleren - og derefter vil controlleren bruge endnu en langsom bus til hukommelsen. Halvdelen af dette forsvinder med den integrerede Northbridge.

HyperTransport er stadig en bus, men den arbejder med hele 400 MHz, hvilket er langt hurtigere end de busser, der er i pc'er i dag.

TM8000 vil også blive hurtigere på andre områder. Transmeta har tidligere fortalt, at processoren vil kunne afvikle otte instruktioner på én clockcyklus, og det løfte holder firmaet fast ved. Det er dobbelt så mange instruktioner, som Transmetas nuværende topmodel kan levere.

Transmeta kommer dog i hård konkurrence med Intel, for processorgiganten har brugt mange kræfter de seneste år på at lave strømbesparende processorer. Intel kom for alvor i gang med denne manøvre, da Transmeta først lovede at revolutionere dette marked. I dag kan Intel levere en processor til en bærbar, der stort set kan køre på batteri en hel arbejdsdag.

Men analytikere forudser, at der er plads til andre, for der kommer flere og flere bærbare produkter som Tablet pc'er, der kræver mindre forslugne processorer. Disse nye computere skal nemlig være trådløst forbundet til internet. Transmeta har også et stærkt kort i prisen. TM8000 forventes at blive en del billigere end Intels processorer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S