Ekstern dvd-brænder til USB 2.0 og FireWire

Plextor har lanceret den eksterne dvd-brænder PlexWriter PX-504UF, der kan fylde en DVD+R med data på et kvarter.

Nyhed

Plextor har introduceret et eksternt DVD+R/RW-drev, der tilsluttes computeren med USB 2.0 eller FireWire. USB 1.1 kan også bruges, men så falder hastigheden voldsomt.

PlexWriter PX-504UF kan skrive til DVD+R med en hastighed på 4x, og det betyder, at et medie kan fyldes med 4,7 gigabyte på et kvarters tid. Skrivning til DVD+RW foregår med 2,4x, og dvd'er læses med 12x.

Brænderen kan også klare cd'er. Her er skrivehastigheden 16x til CD-R og 10x til CD-RW, mens hastigheden for læsning er op til 40x. Der er to megabyte bufferhukommelse.

Det eksterne drev vejer cirka to kilo, og det måler 184 x 52 x 27 millimeter. Det kommer på markedet i midten af juni, og prisen bliver knap 3.000 kroner med moms og to års onsite ombytningsgaranti.

Plextor har også lanceret en ny cd-brænder til indbygning i computere. Det kan brænde CD-R med 52x og CD-RW med 24x, og prisen bliver omkring 1.000 kroner.

I august sidste år meddelte Plextor ellers, at cd-brændere fra firmaet ikke ville blive hurtigere end 48x. Dengang forlød det, at "topfarten er nået" med 48x, og at "hastigheder over 48x giver brugerne yderst begrænsede fordele." Man har vel et standpunkt, til man tager et nyt.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S