Ni millioner i bod til Siemens efter snyd

En overfaktureringsskandale var tæt på at koste norske skatteydere et tocifret millionbeløb. Nu slår det offentlige igen med en bod på knap ni millioner kroner til Siemens.

Artikel top billede

Overfakturering, for høj dækning ved fakturaer, højere anført kostpris end den reelle kostpris og anden snyd og brud på kontrakten.

Det er hvad Siemens Business Services udsatte det norske forsvar og dermed de norske skatteydere for i perioden 2000 til 2005.

I hvert fald ifølge Økokrim, der er Norges nationale politienhed for efterforskning og påtale af data-, miljø- og økonomisk kriminalitet.

Det førte til, at forsvaret blev udsat for et tab eller fare for tab på et beløb på mere end 56 millioner kroner, mener Økokrim.

Derfor har Økokrim i dag givet Siemens Business Services (SBS) en bod på 8,4 millioner kroner for bedrageriet mod forsvaret.

Afsløret af ansat

Økokrims efterforskning begyndte efter, at det offentligt nedsatte såkaldte Dalseide-udvalg kom med sine konklusioner.

Udvalget blev nedsat for at granske IKT-kontrakterne i forsvaret, og det konkluderede, at overfakturering, 'smøring', korruption og bedrageri kunne have fundet sted i forbindelse med kontrakterne.

Den aktuelle Siemens-sag begyndte, da en tidligere ansat afslørende, at det norske forsvar blev overfaktureret. Han blev selv fyret, men fik siden 1,4 millioner kroner i erstatning for uretmæssig fyring, skriver Dagensit.no.

Snyd førte til salg

SBS har indrømmet dele af snydet og har allerede betalt 70 millioner kroner tilbage til Forsvaret for overfaktureringen, renter, sagsomkostninger og moms, skriver Dagensit.no.

Som følge af skandalerne omkring SBS valgte den norske Siemens-direktør Per Otto Dyb allerede sidste efterår at sælge det meste af SBS til VM-data, og kun beholde SBS som en juridisk skal for at kunne håndtere eventuelle krav og yderligere spørgsmål i forbindelse med bedragerisagen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job