84 tommer plasmavæg fra Nec

Ved at sammenføje fire skærme til én enhed, kan Nec nu præsentere PlasmaSync 84VP4 med en samlet skærmstørrelse på 84 tommer.

Indhold

Den nye plasmavæg fra Nec, PlasmaSync 84VP4, er udstyret med en Auto ID-funktion, der gør det muligt at behandle fire PlasmaSync 42VP4-skærme som en samlet enhed, og det skulle i følge Nec gøre skærmen velegnet til for eksempel store informationstavler. Selv nævner producenten hotellobbyer, butikker, udstillinger og store mødepladser som steder, hvor man kunne drage nytte af plasmavægggen.

PlasmaSync 84VP4 er 1220 millimeter høj, 2036 millimeter bred, 89 millimeter dyb og vejer 114 kilo. Den kan vise 16,7 millioner farver og har en opløsning på 1706 x 960.

Derudover lover Nec, at deres nye plasmavæg er støjsvag og at alle dele i monitoren kan styres via fjernbetjeningen ved hjælp af teknologien RS232.

Prisen på PlasmaSync 84VP4 vidner også om, at det er et professionelt publikum den henvender sig til. Plasmavæggen kan nemlig erhverves for den nette sum af 175.000 danske kroner inklusive moms. Den kan købes hos Informationsteknik og Fredgaard (red.: nu Fona).

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til DevOps i PET

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Product Owner til samfundsvigtige it-løsninger

    Midtjylland

    AK Techotel A/S

    Systemudvikler søges til innovativt firma

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job