Rosenmeier forlader IT-Branchen i protest

Direktør for it-distributøren Rosenmeier Electronics melder sig ud af IT-Branchen i protest mod, at Comitel-direktør Peer Kølendorf fastholder sin plads i foreningens bestyrelse.

Flere it-distributører er i oprør, fordi Peer Kølendorf fastholder sit medlemskab af IT-Branchens bestyrelse på trods af, at hans tidligere selskab Comitel International er belastet af den berygtede momskarrusel-sag Gul feber.

Jørn Rosenmeier, administrerende direktør for RosenMeier Electronics, tager det fulde skridt og melder sig ud af brancheforeningen.

"Jeg kan ikke leve med, at det arbejde, der er gjort for at fremme distributørudvalget anseelse gennem etiske retningslinjer, har mistet en stor del af sin værdi.

Det er ikke foreneligt med, at Peer Kølendorf sidder i bestyrelsen for den forening, der skal påvirke skatteministeren, når det gælder regler mod momskarruseller.

Det tager bestyrelsen i IT-Branchen ikke alvorligt nok. Derfor melder jeg mig nu ud," siger Jørn Rosenmeier til CRN.

Også Actebis og Magirus

Også cheferne for distributørerne Actebis og Magirus Torben Qvist og Carsten Braunschweig er kede af, at Peer Kølendorf med sit medlemskab af bestyrelsen belaster både IT-Branchen som forening og ikke mindst foreningens Distributørudvalg.

”Jeg har fuld forståelse for Rosenmeiers reaktion. Formanden for distributørudvalget har gjort IT-Branchen opmærksom på problemet, og der er stor undren i udvalget over, at der endnu ikke har været en reaktion,” siger Torben Qvist til CRN.

Qvist vil ikke afvise, at også Actebis melder sig ud af IT-Branchen, hvis ikke denne sag får en tilfredsstillende afslutning.

Sag fra sidste forår

Ifølge Jørn Rosenmeier gjorde han opmærksom på problemet allerede sidste forår, så Kølendorf har haft godt tid til at finde en ordning.

Stridens kerne - Peer Kølendorf selv - har ikke ønsket at deltage i et interview, men skriver blandt andet i en mail CRN:

"Jeg er inviteret til at informere om sagen i ITB. Jeg forstår (...), at Rosenmeier ikke vil høre om det og melder sig ud af ITB.

Det fortæller vist mere om Rosenmeier end om nogen andre. Jeg er ikke bekendt med, at andre end Rosenmeier er kritisk over for mig. At han er det, er der intet nyt i.

Jeg er naturligvis optaget af, hvad ITB mener. Og noterer endnu engang, at Rosenmeier ikke vil vide noget. Kun mene noget. Det er hans personlige valg," står der i mailen fra Peer Kølendorf.

Tech Datas Carsten Braunschweig er helt på linje med Torben Qvist i sagen. Han er også bekymret for it-distributørernes omdømme, men vil afvente en reaktion fra IT-Branchens bestyrelse før han foretager sig yderligere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS