Priser til forskning i digital tv og kræftgener

To danske eliteforskere modtager priser for deres forskning i henholdsvis digital tv og computermodeller, der isolerer de gener, der giver kræft.

De to forskere, Jan Østergaard og Thomas Mailund Jensen, fik torsdag overrakt Det Frie Forskningsråds Ung Eliteforskerpriser, der gives til i alt 24 forskere under 35 år.

Med æren følger et kontantbeløb på 200.000 kroner.

De to får priserne for deres forskning i henholdsvis digitalt tv og softwareudvikling, der kan isolere gener, der giver mennesker kræft.

Det skete på en konference på Glyptoteket i København i eftermiddag, hvor der blev uddelt i alt 50 priser til et samlet beløb på 70,5 millioner kroner.

Forskerprisuddelingen finder sted for tredje gang på initiativ af videnskabsminister Helge Sander (V).

EliteForsk har til formål 'at belønne, anerkende og synliggøre den indsats og de resultater, som nogle af de allerbedste yngre danske forskere leverer', hedder det i motiveringen af prisuddelingen.

Bedre tv til folket

Den ene af prisvinderne er 33-årige cand.polyt. Jan Østergaard, hvis prisvindende projekt skal sikre den danske befolkning fordelene ved digitalt tv.

Forbrugere med lav båndbredde kan i øjeblikket ikke modtage digitalt tv, og forbrugere med høj båndbredde kan ikke opnå højkvalitets digitalt tv, HDTV- format, da sendekvaliteten er fastlagt efter en middel båndbredde.

Jan Østergaard er i gang med at udvikle et kombineret indkodnings- og kommunikationsprincip, som splitter det digitale tv-signal i delkomponenter.

Forbrugere med lav båndbredde vil modtage få delkomponenter, hvorimod forbrugere med større båndbredde vil modtage flere.

Kvaliteten af tv-signalerne afhænger af hvor meget, der modtages, og ikke hvad, der modtages.

Det betyder, at alle forbrugere modtager en minimumskvalitet af digitalt tv, mens forbrugere med meget stor båndbredde garanteres højkvalitets digitalt tv.

Jan Østergaard oplyser, at han med prispengene kan anskaffe sig kommunikationsudstyr til en realistisk simulering af et komplet kommunikationssystem, ligesom han også får mulighed for opholde sig på en udenlandsk forskningsinstitution med ekspertise inden for digital kommunikation.

Softwareudvikling og sygdom

Den anden it-baserede modtager af Ung Eliteforskerprisen er den 32-årige adjunkt og ph.d., Thomas Mailund Jensen.

Hans forskningsprojekt går ud på at udvikle datalogiske og statistiske metoder til at analysere genetiske data og sygdomsdata, og på at udvikle software, der kan bruges af andre forskningsgrupper, der analyserer den type data.

Mange alvorlige sygdomme, som for eksempel kræft, er arvelige, og nedlagt i vores individuelle gener.

"Vi ved bare ikke i præcis, i hvilke gener, vi finder denne risiko. Men med ny teknologi er vi i stand til at måle individuelle genetiske forskelle i stor stil.

Vi kan måle hele arvemassen på en gang, og vi kan måle den på tusinder af individer i et enkelt studie.

I det omfattende datamateriale er det imidlertid et statistisk problem at finde de gener, der disponerer for eller beskytter imod de arvelige sygdomme," udtaler Thomas Mailund Jensen.

Derfor vil hans forskningsprojekt forenkle de matematiske modeller i de statistiske metoder, og udvikle nye, hurtige algoritmer til håndtering af data.

Thomas Mailund Jensen arbejder tæt sammen med forskningsgrupper i England, Island og USA.

"Prispengene vil gøre det lettere for mig at besøge dem. I disse internettider er det nemt at have globale samarbejder, men at mødes fysisk, er oftest mere stimulerende."

Han forventer også at ansætte et par studerende, som kan hjælpe med at udvikle software, som er en stor del af hans arbejde.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S