Onde lydfiler kan udnytte hul i DirectX

Et overløbshul i DirectX betyder, at ondsindede personer kan afvikle fjendtlig kode på intetanende brugeres computere, blot de besøger en hjemmeside med en særlig midi-fil.

Indhold

Der er afsløret et nyt sikkerhedshul i Windows. Denne gang er det IT-sikkerhedsfirmaet Eeye, der har fundet fejlen, der er knyttet til et sikkerhedshul i DirectX.

Microsoft kalder fejlen kritisk, da angribere kan udnytte den til at tage kontrollen med en brugers computer. Fejlen findes i en række DirectX-versioner.

Der er om en overløbsfejl (buffer overrun) i programstumpen Quartz.dll, der afvikler lydfiler i midi-formatet i DirectX. En særligt konstrueret midi-fil vil kunne udnytte sikkerhedshullet, når musikfilen bliver forsøgt eksekveret.

Det kan ske, når brugeren bevidst prøver at åbne filen, men det kan også ske, når brugeren blot besøger en hjemmeside, eller når surferen åbner en e-mail i html-format.

Microsoft retter også et andet sikkerhedshul. Hullet findes i Microsoft SQL Server og betyder, at fremmede kan overtage kontrollen med serveren. Fejlen er en udvidelse af en kendt fejl, der går under navnet "Named Pipe Hijacking". Angribere kan udnytte en svaghed i kontrollen ved klienters logon på serveren.

Relevante links

Microsofts beskrivelse af DirectX-fejlen og tilhørende rettelse.

Microsoft beskrivelse af fejlen i SQL Server og tilfhørende rettelse.

Denne artikel stammer fra Computerworld Online

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT