Onde lydfiler kan udnytte hul i DirectX

Et overløbshul i DirectX betyder, at ondsindede personer kan afvikle fjendtlig kode på intetanende brugeres computere, blot de besøger en hjemmeside med en særlig midi-fil.

Indhold

Der er afsløret et nyt sikkerhedshul i Windows. Denne gang er det IT-sikkerhedsfirmaet Eeye, der har fundet fejlen, der er knyttet til et sikkerhedshul i DirectX.

Microsoft kalder fejlen kritisk, da angribere kan udnytte den til at tage kontrollen med en brugers computer. Fejlen findes i en række DirectX-versioner.

Der er om en overløbsfejl (buffer overrun) i programstumpen Quartz.dll, der afvikler lydfiler i midi-formatet i DirectX. En særligt konstrueret midi-fil vil kunne udnytte sikkerhedshullet, når musikfilen bliver forsøgt eksekveret.

Det kan ske, når brugeren bevidst prøver at åbne filen, men det kan også ske, når brugeren blot besøger en hjemmeside, eller når surferen åbner en e-mail i html-format.

Microsoft retter også et andet sikkerhedshul. Hullet findes i Microsoft SQL Server og betyder, at fremmede kan overtage kontrollen med serveren. Fejlen er en udvidelse af en kendt fejl, der går under navnet "Named Pipe Hijacking". Angribere kan udnytte en svaghed i kontrollen ved klienters logon på serveren.

Relevante links

Microsofts beskrivelse af DirectX-fejlen og tilhørende rettelse.

Microsoft beskrivelse af fejlen i SQL Server og tilfhørende rettelse.

Denne artikel stammer fra Computerworld Online




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere