Nye MP3-afspillere fra Creative

Musikafspillerne Nomad Muvo og Jukebox Zen er kommet i nye udgaver med efternavnet NX. Muvo har fået LCD-display.

Indhold

Creative har lanceret to nye musikafspillere, der kan klare MP3- og WMA-filer, nemlig Nomad Muvo NX og Nomad Jukebox Zen NX.

Creative Nomad Muvo NX.
Nomad Muvo NX er en lille afspiller, der måler 74 x 37 x 16 millimeter og vejer 43 gram med batteri. Den kan fås med en kapacitet på op til 256 megabyte, og afspilleren kan også bruges som lagerenhed til USB-porten. Muvo NX understøtter dog kun USB 1.1 og ikke den langt hurtigere USB 2.0-standard.

Afspilleren er en lille smule større end forgængeren Nomad Muvo, men der er også blevet plads til et LCD-display, så man bedre kan følge med i, hvad der bliver spillet.

NX-versionen er endvidere udstyret med mikrofon, så den kan bruges som diktafon, og man kan tilslutte afspilleren direkte til Creatives I-Trigue højttalere.

Nomad Muvo NX fås i hvid eller blå, og en version med 128 megabyte kommer på markedet i slutningen af august til en pris på 1.299 kroner med moms. En måned senere kommer udgaven med 256 megabyte, og den bliver 400 kroner dyrere.

Hvis 256 megabyte lagerplads ikke er nok til pladesamlingen, kan man i stedet vælge en musikafspiller med harddisk. Creative Nomad Jukebox Zen NX, der kommer på markedet den 29. august, fås med en kapacitet på 30 gigabyte til 2.999 kroner med moms. En version med 60 gigabyte til 3.999 kroner kommer i midten af oktober.

Her er der plads til tusindvis af musiknumre, og Jukebox Zen NX understøtter USB 2.0, så man ikke skal vente i evigheder på overførslen fra computeren.

Den største konkurrent er Apples elegante iPod, men Creative fremhæver, at Nomad Jukebox er billigere og har længere batterilevetid.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S