Model til forudsigelser

Tilbage til hovedartiklen

Ved at kombinere massive datastrømme, indsigt i den menneskelige psyke samt kunstig intelligens kan mennesket få hjælp til informationer om uforudsigelige hændelser.

Det er grundstene bag chefen for Microsofts forskning i interaktion, Eric Horvitz', tanker om modeller, der kan hjælpe os til at forstå hændelser, der endnu ikke er opstået eller som opstår ad hoc som en overraskende begivenhed.

Han understreger dog, ifølge MIT, at modellen til forudsigelser ikke handler om, hvordan børsmarkedet udvikler sig i morgen.

"Vi tror, at vi kan benytte metoder til at kigge på de fænomener, der har overrasket os i fortiden, til at finde frem til de områder, som vil overraske os i fremtiden," forklarer han på MIT's hjemmeside.

Resultaterne fra Microsoft-forskningen vil kunne få stor betydning for militærstrategi, politik og på de finansielle markeder.

Kør eller tag omvej

Eric Horvitz har blandt andet selv arbejdet på et trafik-system i Seattle, hvor man i realtid kan få et overblik over, hvilke veje, der er henholdsvis stærkt trafikerede eller lige til at trykke speederen i bund på.

I trafik-programmet benytter han sig af viden om trafikken her og nu, men også Seattle-borgernes kognitive opfattelse af, hvad der er overraskende og hvad, der er triviel viden. Derudover er der tilføjet vejr, antal gennemsnitlige ulykker og sportsbegivenheder i beregningsalgoritmerne.

Trafikanterne skal ikke nødvendigvis have oplysninger om den slags ting, fordi det er trivielt, at der er travlt om vejene om morgenen. Derimod skal de kun have oplysninger, hvis der mod forventning er opstået trafikpropper, eller hvis travle hovedforbindelser på magisk vis er frie til gennemkørsel i myldretiden.

Model til alle formål?

Ifølge Eric Horvitz kører trafikmodellen med en meget høj sandsynlighed.

Han spekulerer derfor i, om den kan benyttes på andre områder end lige trafik.

Blandt andet har han derfor talt med forskere inden for politik og økonomi om mulighederne for at bygge modeller, der kan forudsige politiske konflikter og huspriser, som vil overraske selv garvede eksperter.

Han påpeger dog, at disse modeller er en vision, hvor viden om, hvad vi ikke ved, skal være fundamentet for at bygge modellerne i fremtiden.

Tilbage til hovedartiklen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S