KODA: Gratis musik til TDC-kunder hindrer pirateri

Musikernes organisation KODA hilser TDC's tilbud om gratis musik til kunderne velkomment og betegner samtidig tiltaget som et vigtigt skridt imod pirateri.

Artikel top billede

TDC's tilbud til kunderne om at downloade gratis musik på mobil eller internet gavner kampen mod piraterne.

Det mener KODA, der forvalter rettigheder for der forvalter rettigheder for komponister, sangskrivere og musikforlag.

”Lanceringen af PLAY er et stort øjeblik for dansk musik,” siger KODA’s direktør Niels Bak i en pressemeddelelse.

”Det spiller en væsentlig rolle for KODA’s medlemmer – musikkens skabere, at denne type tjenester er en unik mulighed for at reducere ulovlig kopiering af musik på internettet og dermed vænne forbrugerne til at bruge musikken lovligt.”

Ikke aprilsnar

"Det lyder som en drøm eller en aprilsnar – men det er det ikke. TDC, KODA og pladeselskaberne har indgået aftaler, som giver fri adgang til musikken for over 500.000 bredbånds- og mobilabonnenter," skriver KODA videre i en pressemeddelelse.

Det nye tilbud vil allerede fra i nat give TDC's mobil- og bredbåndskunder gratis adgang til mere end en million numre fra fra de største danske pladeselskaber samt tre af de største internationale pladeselskaber indgår i musikudvalget.

Ifølge TDC dækker PLAYs repertoire cirka 70 procent af musiksalget på det danske marked.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job