Verdens mindste MP3-afspiller med harddisk

Med sin beskedne størrelse, en 20 gigabyte harddisk og muligheden for at afspille Windows Media 9-filer er Toshiba Gigabeat G20 en oplagt konkurrent til iPod.

Indhold

Den er kun 1,27 cm tyk, vejer 138 gram og måler 9 x 7,7 centimeter. Toshiba mener derfor, at Gigabeat G20 er verdens tyndeste, letteste og mindste harddisk-baserede transportable musikafspiller. Den er i hvert fald mindre end konkurrenten iPod, der er 1,55 cm tyk, vejer 159 gram og måler 10,25 x 6 centimeter.

Gigabeat G20 er Toshibas bud på en konkurrent til iPod.
Den lille afspiller er udstyret med en 20 gigabyte 1,8 tommers harddisk, der skulle kunne indeholde helt op til 332 timers musik i MP3-format. Toshiba Gigabeat G20 afspiller ikke kun MP3-filer, men understøtter også Windows Media 9 lydformat.

For at kunne konkurrere yderligere med Apples populære iPod følger der også en USB 2.0 docking station med i pakken. Den fungerer dels som oplader, dels som platform for filoverførsler.

G20 er udstyret med en lille 160 x 80 pixel LCD-skærm med baglys, og det genopladelige lithium-ion batteri kan angiveligt forsyne afspilleren med nok strøm til 11 timers musik. Det er også lidt mere end batterilevetiden i iPod'en, der er på otte timer. Man skal dog være opmærksom på, at batterilevetiden sandsynligvis bliver reduceret en del, når afspilleren skal afkode WMA9-filer.

Afspilleren kommer på gaden i Japan til oktober og kommer til at koste omkring 50.000 yen, hvilket svarer til små 3.000 danske kroner. Det vides ikke, om afspilleren kommer til Europa.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS