Google kan ikke tale for din virksomhed

Klumme: Det er et spændende projekt at lade Google-resultater tale virksomhedens sag, men før eller siden må man også selv byde ind og tale for sig selv.

Artikel top billede

Wibroe Duckert og Partners har virkelig fået web 2.0-modernisterne op at køre med deres meget modige website wdp.dk.

Og hvis du ikke har set det endnu, så tjek det lige ud.

Det er frækt sådan at erstatte sin egen hjemmeside med en Google-søgning på firmaet og dets leverancer.

Og det er overbevisende, at resulaterne af søgningen både er relevante og flatterende for firmaet.

Nogenlunde samme ide ligger bag websitet fra wdp's kolleger i Boston, Modernista.

De peger på søgeresultater i Wikipedia, Flickr og Google News i stedet for at fortælle om sig selv.

Meget moderne

Det er meget moderne og to-punktum-nul.

De tænker noget i retning af: Vi har lært, at markedet alene består af samtaler, så vi tager konsekvensen og stiller om til markedet, som taler om os.

Her er intet filter. Her er gennemsigtighed og åbenhed og konsekvens.

Og det er rigtigt.

Hvis de kvajer sig, og folk begynder at skrive om det på webben, ja så handler deres hjemmeside om, at de har kvajet sig. Såden er det.

Og jeg er fuld af respekt og venter spændt på at se, hvor langt de vil gå.

[i]Fortsættes...[/b]

De overser noget vigtigt

Men jeg synes, de overser noget vigtigt.

Alle virksomheder har noget, de gerne vil fortælle deres kunder - såvel de eksisterende som de potentielle.

Og hvor sker det nu lige henne, når man bare stiller videre?

Firmaet kan enten henvende sig direkte til kunderne, eller det kan skrive sit budskab overalt på webben og håbe på, at kunderne finder frem til det.

Men Wibroe Duckert og Partner gør ingen af delene. De skriver ingenting.

De deltager ikke i de samtaler, de så ivrigt stilller om til. Der er mange blogs, der taler om deres nye website, men Wibroe og venner blander sig ikke.

Hvis de virkelig er så optaget af samtalen, og hvad nettet siger, hvorfor siger de så ikke noget selv?

Det fine 2.0-stunt bliver hurtigt til 'smart' reklame, som giver opmærksomhed en kort stund, men ikke holder i længden. For alle virksomheder har behov for at kommunikere til og med deres kunder.

Enten direkte eller via samtalerne. Eller mener I virkelig, at I ikke mener noget?

Alle virksomheder har brug for at have deres egen stemme – og for at hæve den og blive hørt.

Samtaler på diverse blogs kan være interessante og en sjælden gang imellem revolutionerende, men det er som regel langt mere effektivt at henvende sig direkte til sine kunder via et nyhedsbrev eller et rss-feed.

Kom nu.

Fortæl os hvad I virkelig har på hjerte.

Giv os noget originalt indhold, vi kan forholde os til. Fang os med jeres gode historier og sørg for at fortælle os det direkte, når I har noget nyt at sige.

Der er ikke noget galt med at stille om til Google. Det er bare ikke nok.

Claus Sølvsteen er partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    IT-Universitetet i København

    IT-partner til IT-Universitetet i København

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect