Artikel top billede

Ifølge Intel kommer vi til at se flere og flere robotter i folks hverdag - men der skal nye tricks til, før de bliver rigtig brugbare.

Her er Intels bud på fremtidens afgørende teknologier

Intel har netop fremlagt sin vision for fremtiden med en præsentation, der fokuserede på flerkerne-chips og robotter, der bruger elektromagnetiske felter til at fornemme tryk.

Computerworld News Service: Intels topchefer har afsløret omkring 70 forskningsprojekter lige fra sunhedhed til trådløs mobilitet, miljøet og robotteknik i løbet af Research at Intel Day.

”Vi undersøger områder, hvor vi mener, Intel kommer til at spille en rolle i fremtiden,” fortæller Manny Vara, teknologistrateg hos Intel.

”Vi tror for eksempel, at robotteknik bliver et meget vigtigt område i fremtiden. Vi kommer til at se flere of flere robotter i folks hverdag, men for at de skal være brugbare, er vi nødt til at lære nogle nye tricks, for eksempel hvordan man kan få en robot til at røre ved ting, uden at de går i stykker.”

Intel kommer ikke til at bygge selve robotten, men det er ikke usandsynligt, at virksomheden kommer til at udvikle sensoren.

Utraditionel tankegang

Manny Vara fortalte, at Intels forskere er interesserede i at give robotterne en fornemmelse for berøring.

Og forskerne vender op og ned på den traditionelle tankegang for at finde ud af, hvordan man kan gør det.

”Tidligere prævede vi at bruge teknologi til at kontrollere jorden. Nu ser forskerne på naturen for at finde ud af, hvordan man kan udvikle tekonologi på en bedre måde,” forklarede han.

Manny Vara fortalte, at forskerne i dette tilfælde forsøger at lære noget af hajer, som bruger elektromagnetiske felter til at fornemme, hvad der er omkring dem.

Chip med inbygget motor

Hvis man kan bruge et elektromagnetisk felt med robot-hænder, vil maskinen kunne fornemme, hvor meget tryk den skal bruge i sine fingre, når den samler noget op.

”Vi vil have robotter i vores hverdag og ikke bare på fabrikker,” sagde Manny Vara. Vi kunne for eksempel have en robot-bartender. Og så kunne det være rigtig godt, hvis den vidste, hvordan den skal tage et glas op, uden at det går i stykker.

Manny Vara fortalte også, at Intel arbejder på forskellige metoder til at øge antallet af kerner i processorer.

I stedet for 32-kerne eller 80-kerne chips arbejder Intel på at udvikle bittesmå specialiserede kerne-motorer.

Besparelser

Manny Vara forklarede, at motorerne vil være bittesmå kerner – mindre en kvadratmillimeter eller 20 gange mindre end en gennemsnitskerne i dag – der har én specifik funktion, for eksempel kryptering.

Ved at bruge en kerne med en bestemt funktion kan en proces ifølge Manny Vara gennemføres med en brøkdel af det strømforbrug, der går til multifunktions-kerner.

Hvis den for eksempel er udviklet til at kryptere, kan den gøre det meget mere simpelt, fordi det er lige præcis det, den er udviklet til.

Og ved at arbejde mere enkelt bliver arbejdet gjort med meget mindre strøm.

”Man ville ikke ønske det i dag, for hvis man har fire kerner, duer det ikke, hvis den ene kun har én funktion.” sagde Manny Vara.

”Men hvis man har 32 kerner, ville det ikke gøre noget, hvis en eller to af dem havde det. Hvis man kan udvikle en chip og tilføje en lillebitte motor inden i den, kan vi bruge meget mindre strøm, spare på elektriciteten og forlænge batteriets levetid.”

Oversat af Mille Bindslev




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere