8x dvd-brænder og 23 gigabyte optisk disk

Sony er klar med en 8x dvd-brænder, og i næste måned lanceres formatet Professional Disc for Data, som har en kapacitet på 23 gigabyte.

Indhold

Sony har lanceret en 8x dvd-brænder. Den nye dvd-brænder fås i to udgaver, en intern version og en ekstern udgave, der tilsluttes via en USB 2.0-port.

Brænderne kan klare både DVD-R/RW og DVD+R/RW medier, og DVD+R kan brændes med 8x. Det betyder, at en DVD+R kan fyldes med data på under 10 minutter.

DVD-R medier brændes med 4x, og der kan skrives til DVD+RW med samme hastighed. Man må nøjes med 2x hastighed, hvis man vil skrive på DVD-RW. CD-R og CD-RW medier kan brændes med hastigheder på henholdsvis 40x og 24x.

Den interne udgave DRU-530A er klar til december, og den vil koste omkring 2.500 kroner med moms. Den eksterne model DRX-530UL er først klar til januar med en forventet pris omkring 3.200 kroner med moms.

23,3 GB
Allerede i november er Sony klar med en mulig afløser til dvd'en.

Professional Disc for Data hedder Sonys bud, og der er tale om et optisk disk-format, som kan lagre ikke mindre end 23,3 gigabyte data.

Med en pris omkring de 20.000 kroner med moms og 400-500 kroner per disk, er formatet er i første omgang beregnet til store professionelle lagringsopgaver.

BW-F101 er det første drev, der bliver lanceret, og det bliver en intern udgave. Diskene fås i to udgaver, en der kan skrives på en enkelt gang, og en rewriteable udgave, der kan overskrives. Diskene vil være indkapslet i en kassette, der beskytter mod støv og skrammer.

Teknologien, der bruges til at presse de mange data ned på diskene, er ikke meget anderledes end for en almindelig dvd-brænder. Hovedforskellen består i, at Sonys Professional Disc for Data-drev bruger en blå laser, der har en mindre bølgelængde end den røde laser, der bruges i dvd-drev.

Den mindre bølgelængde betyder at "hullerne", som laseren læser fra disken kan være mindre. Derfor kan de pakkes tættere, og det er på den måde at man får plads til flere data.

Det er lidt overraskende, at Sonys nye format ikke er kompatibelt med Blu-ray formatet, som Sony ellers også var med til at udvikle. Blu-ray diskene kan indeholde mellem 25 og 27 gigabyte, og Sony lancerede en video-optager baseret på formatet tidligere på året. Blu-ray er dog udviklet specielt til at kunne optage fremtidens højopløste fjernsyn.

Derfor ser ud til at krigen om at blive fremtidens foretrukne format til at lagre data på er gået i gang, og som sædvanlig kan man ikke blive enige om en løsning i industrien.

Således er Toshiba og NEC også i gang med at udvikle en dvd-afløser baseret på en blå laser. Formatet hedder Advanced Optical Disc, og her kan man lagre 20 gigabyte på en enkeltlags disk, og 36 gigabyte på en dobbeltlags disk.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kollegaer med stærke styringskompetencer til nyoprettet CIO-kontor i IT-staben

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS