EU-forhandlere åbne for input til antipirat-aftale

Mens selve indholdet af antipirat-aftalen ACTA er ukendt, har EU-Kommissionen modtaget kommentarer fra flere sider.

Artikel top billede

Som Computerworld tidligere har fortalt, har de amerikanske myndigheder bedt om - og fået - forslag og kommentarer fra en række interesserede parter, herunder lobbyister, angående forhandlingerne om en ny antipirat-aftale (ACTA).

I EU har der været en lignende proces, hvor interesserede parter har fået lov til at komme med kommentarer til den kommende ACTA-aftale.

EU-Kommissionens Generaldirektorat for Handel har afholdt flere møder for parterne, herunder et større møde i Bruxelles samtidig med, at udvalgte parter er blevet konsulteret om ophavsret, i forbindelse med forhandlingen af ACTA-aftalen.

For interesserede parter

23. juni blev der holdt et møde i Bruxelles, hvor særligt inviterede fik mulighed for at tale deres sag. En repræsentant fra EU-Kommissionens Generaldirektorat for Handel styrede dagsordenen, og beskrivelser af mødet indikerer, at ACTA-parterne stadig ikke ønsker at afsløre alt for meget om, hvad ACTA indeholder på nuværende tidspunkt.

"Ordstyreren startede mødet med at understrege, at det var tanken, at interesserede parter fik mulighed for at udpege emner, som de mente ACTA skulle omhandle, i stedet for at lade EU-Kommissionen offentliggøre information om indhold og status på forhandlingerne," fremgår det af et uofficielt referat fra mødet.

Delvist i smug

Standpunktet viste sig dog, ifølge referatet, ikke at være udpræget populært. Flere personer blandt publikum insisterede på at EU afslørede sit udgangspunkt, i forhold til de forskellige punkter i forhandlingerne.

"EU-repræsentanterne gik med til at afsløre dele af EU's holdning, men, af forståelige årsager, nægtede repræsentanterne at afsløre EU's kontrakt-partneres standpunkt."

Ikke hemmelig, bare ikke offentlig

Ifølge kilder ved EU-Kommissionen som Computerworld har talt med, er der slet ikke tale om hemmelige forhandlinger. Det er rettere standard forhandlingsstrategi, som indebærer at man ikke viser alle sine kort, før man sætter sig omkring forhandlingsbordet, ifølge Computerworlds kilder.

Repræsentanter fra EU-Kommissionen mener da heller ikke at der er tale om en hemmelig forhandling, og understreger at ACTA jævnligt bliver omtalt.

"Siden oktober 2007 har EU-Kommissionen talt om ACTA ved flere offentlige begivenheder, inklusiv tre gange i Europa Parlamentet, og under flere velbesøgte seminarer," fortæller Martin Seymar, talsmand for EU-Kommissionen.

Som Computerworld tidligere har omtalt, har EU-Kommissionens Generaldirektorat for Handel, ligesom i USA, også modtaget skriftlige kommentarer til ACTA-aftalen, fra flere sider. Find links til forslagene i boksen til højre for artiklen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice