Intel fremlægger plan for solid state diske

Intel fremlægger planen for sin kommende linje af solid state-diske, der bruger flashbaseret hukommelse til at gemme data - og erstatter harddisken.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Produktlinjen Intel High-Performance SATA Solid-State Drive er rettet mod mobil- og desktopklienter, virksomhedsservere og storage- og arbejdsstation-applikationer.

De første produkter i den nye linje kommer på markedet i midten af september.

Meddelelsen kom i denne uge på Intel Developer Forum i San Fransisco.

"Det er et godt træk for Intel, og det er godt for kunderne, at virksomheden gør det," udtaler Dan Olds, analytiker hos Gabriel Consulting Group.

"Det sætter gang i udviklingen af solid-state drive (SSD)-teknologi og reducerer omkostningerne. Mindre pc-producenter vil kunne købe pre-integrerede SDD-drev, der passer ind i eksisterende laptops og pc'er, så der vil ikke være behov for yderligere redesign eller udviklingsomkostninger."

Dan Olds tilføjer, at SSD'er helt klart har en fordel i i forhold til traditionelle harddiske, men at der også er ulemper.

"Det positive er, at de er hurtigere, mindre og bruger mindre strøm. De er ikke mekaniske og er derfor mere driftssikre end almindelige harddiske," siger han.

"Det negative er, at de på nuværende tidspunkt er meget dyrere. Med tiden vil prisen på SSD'er falde, men jeg tror, de fleste brugere vil ende med at have systemer, der bruger både SSD og traditionelle harddiske - SSD til at øge hastigheden og en almindelig harddisk til lagre data på."

Intel X18 og X25-M Mainstream SATA Solid-State Drives er gearet til laptops og desktops. Ifølge virksomheden sparer de nye drev op til 30 minutters batterilevetid. De er også udviklet til at forbedre input/output-flaskehalsen på CPU'en.

X18-M og X25-M forventes at komme med 80GB og 160GM. Modellen med 80GB bliver testet i øjeblikket, og produktionen bliver sat i gang inden for 30 dage, meddeler Intel. Man forventer at starte test af modellen med 160GB i fjerde kvartal og produktion i første kvartal af 2009.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S