Flere sårbarheder fundet i Novells iPrint

En fejl i Novells iPrint-applikation kan udnyttes til at skaffe sig adgang til virksomheders data eller til at tage kontrol over computere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Angribere kan udnytte fejl i Novells iPrint-applikation til at skaffe sig adgang til virksomheders data eller til at tage kontrol over computere, udtaler sikkerhedseksperter.

Novell har udgivet en patch, der lukker for adskillige sikkerhedshuller i det ActiveX-kontrolelement, som virksomheden leverer som en del af iPrint-produktet, men ifølge danske Secunia står et af sikkerhedshullerne stadig åbent.

Secunia, som indberettede fejlene til Novell, talte mindst otte sårbarheder i det ActiveX-kontrolelement, som er inkluderet med versionen af iPrint-klienten, der er til Windows Vista.

Hertil kommer adskillige andre fejl i en anden iPrint-komponent til Windows Vista.

iPrint er Novells implementering af Internet Printing Protocol (IPP) og lader brugere bruge, installere og admiistrere printere gennem browseren.

Versionen til Windows Vista leveres med Novells Open Enterprise Server 2 og NetWare 6.5 Support Pack 7.

Novell udgav en opdatering til iPrint i sidste uge, som lukkede alle på nær en af sårbarhederne, skriver Secunia i en sikkerhedsadvarsel, som virksomheden offentliggjorde i går.

Med denne opdatering er iPrint nu i version 5.06. En patch til den ældre 4.x-udgave af iPrint er dog endnu ikke tilgængelig.

Den medfølgende information til Novells opdatering udspecificerer kun en af de mange sårbarheder, som Secunia havde fundet og slog resten sammen under overskriften "Security fixes: Multiple Buffer Overflow Security Vulnerabilities."

Dette er ikke første gang, at Novell har været nødt til at stoppe sikkerhedshuller i iPrints ActiveX-kontrol.

For kun to måneder siden fandt en sikkerhedsekspert hos det amerikanske CERT, U.S. Computer Emergency Readiness Team, adskillige sårbarheder i ActiveX-kontrollen til iPrint til Windows 2000 og Windows XP.

Disse sikkerhedshuller lukkede Novell med iPrint 4.36-opdateringen i juni.

ActiveX-sårbarheder er dog meget almindelige. Tidligere i år rapporterede Symantec faktisk, at teknologi fra Microsoft stod for 79 procent af alle fejl i browserplugins i andet halvår af 2007.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,