Sådan bliver vi bedre til at udnytte it-arbejdskraften

Klumme: Selv om du møder på arbejde mandag morgen klokken 8.00, skaber du først værdi fra tirsdag klokken 13.00. Rollebaseret it er løsningen.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Den stigende mangel på personale betyder, at vi skal være endnu bedre til at udnytte den arbejdskraft, vi allerede har.

Mange virksomheder har øget fokus på effektivisering, og her spiller brugen af it en vigtig rolle.

Amerikanske undersøgelser viser, at alle, der bruger it - og jeg tør godt sammenligne Danmark med USA i denne sammenhæng - gennemsnitligt bruger halvanden dag af arbejdsugen på at finde det rette program og den rette funktion til en given opgave og ikke mindst på at lede efter dokumenter, data og information.

Det er med andre ord afgørende, at vi tager it alvorligt, så vi ikke spilder hverken virksomhedens eller medarbejdernes tid.

En del af forklaringen er dårlige vaner og virksomhedens rutiner.

Men en anden væsentlig årsag er, at de anvendte it-løsninger i dag er så komplekse og svære at overskue, at vi bruger megen tid på at navigere rundt mellem programmerne.

Vi formår ikke at anvende alle funktioner i alle menuer og får dermed ikke den nødvendige it-understøttelse af vores daglige arbejdsopgaver.

Derfor er jeg overbevist om, at fokus vil begynde at rette sig mod, hvilke funktioner - og ikke længere hvilke programmer - du helt bogstaveligt har brug for på dit pc-skrivebord.

Fremtiden vil komme til at handle om dét, vi kalder for rollebaseret it, der går ud på automatisk at skabe det it-mæssige grundlag for, at vi kan løse de opgaver, vi stilles overfor på den optimale og mest effektive måde.

Rollebaseret it fokuserer på, hvordan brugeren arbejder med data og applikationer i stedet for at "videreudvikle" den enkelte applikation med et hav af nye funktioner, som vi alligevel kun bruger 60 procent af.

Med rollebaseret it smelter programmerne sammen, data deles på tværs af systemer, og brugerne får deres egen brugergrænseflade på skærmen med alle de funktioner og informa­tioner, de har brug for - og intet andet.

Vi står overfor et paradigmeskift

Gennem de sidste 10 år har vi jagtet en alt i en-løsning - én samlet ERP-løsning - men det viser sig, at det ikke løser brugernes samlede behov i fremtiden.

Vi står over for et paradigmeskifte, hvor det nu handler om at være best in-class, og hvor de strukturerede arbejdsprocesser smelter sammen med de ustrukturerede arbejdsprocesser.

Det nye ved rollebaseret it er, at din software bliver sat op til at aktivere de applikationer og give dig adgang til de data, du skal bruge for at løse dine opgaver.

De programmer og funktioner, som du benytter dig af dagligt, kortlægges, så det bliver ud fra dine konkrete behov, at systemerne sættes sammen på tværs af it-applikationer.

Microsoft har meldt ud, at SharePoint, Office/Outlook og en ny Dynamics Client bliver fælles udgangspunkt og omdrejningspunkt for alle de systemer og løsninger, vi kommer til at arbejde med i fremtiden.

Som bruger oplever du kun at være inde i ét system, selv om du i virkeligheden bruger redskaber fra 10 forskellige applikationer som Office, ERP, Dynamics CRM og Outlook.

I fremtiden vil der blive taget mere og mere udgangspunkt i brugerens hverdag og behov, så den rolle, der ligner dit job mest, bliver skræddersyet til dig.

På den måde kommer dit skærmbillede til at passe perfekt til din hverdag.
Det essentielle er, at it-systemerne er til for at understøtte vores hverdag, og ikke omvendt. Systemerne skal tilpasses os - ellers er der risiko for, at vi først kommer i gang tirsdag eftermiddag.

Steen Hagengaard er administrerende direktør hos Columbus IT.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S