Dell har bærbar til 2.000 kroner på trapperne

Siden maj har rygterne svirret om Dells satsning på markedet for mini-bærbare pc'er. Selskabets letvægter-computer er her nu, men det er endnu uvist, hvornår den er klar til salg i Danmark.

Artikel top billede

Verdens næststørste pc-producent, Dell, kaster sig nu lettere forsinket ud i kampen om de billige mini-bærbare, hvor blandt andre Asuteks Eee og Medions Akoya allerede har ramt det danske marked.

Dells satsning på en billig bærbar pc - Inspiron 910 - vil blive solgt for omkring 400 dollar eller 2.050 kroner i USA, hvor der medfølger Linux' Ubuntu-distribution eller Windows XP, hvis man er villig til at betale et par hundrede kroner ekstra.

Det skriver The Wall Street Journal.

Michael Dell luftede den lille bærbare pc i maj måned, og det var ventet, at mini-pc'en allerede ville være klar i sidste måned.

Rammer Danmark i efteråret

Den lille pc vil først blive lanceret i USA og siden i Europa.

Det forventes derfor, at Inspiron 910 rammer Danmark i denne eller de nært fortstående måneder.

Dell kan dog ikke oplyse nogen konkrete lanceringsdatoer for computeren.

Harddisk på nettet

Som standard vil mini-computeren komme med Ubuntu 8.04 styresystemet.

Dells kommende mini-bærbare vil desuden have en skærm, der er lige i underkanten af ni tommer med en opløsning på 1024 x 600, en Atom-processor på 1,6 gigahertz, op til en gigabyte hukommelse, flash-harddisk.

Pc-producenten arbejder desuden sammen med storage-selskabet Box.net for at tilbyde kunderne online lagerplads, da den lille computer helt i konceptets ånd er begrænset i hardwaren.

Det er derimod meningen, at der vil være en præinstalleret adgang til Box.nets webservice, hvor Dell-kunderne kan gemme blandt andet foto og dokumenter.

50 millioner minimaskiner om fire år

Analysehuset Gartner har vurderet, at der i år vil blive solgt godt fem millioner mini-bærbare pc'er, og det antal vil i 2012 være steget til 50 millioner.

HP, Asutek og Medion er nogle af de firmaer, der allerede har bevæget sig ud på markedet for de såkaldte Netbooks, hvor computerkraften er lige så lav som priserne.

Med lanceringen af den nye Netbook, står Dell i lighed med konkurrenterne i et dilemma, fordi der er lave profit-margener letvægter-pc'erne.

Til gengæld peger flere analytikere på, at pc-producenterne ikke har noget valg, fordi der i fremtiden vil være stor efterspørgsel på netbooks.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job