NNIT's vækstplan: Vil spinde guld trods global nedtur

Interview: Trods økonomisk afmatning tror NNIT, at selskabet har fundet guldkalven. Direktør Per Kogut sigter efter at have fordoblet omsætningen til to milliarder kroner i 2012. Her er hans plan.

Artikel top billede

NNIT's direktør Per Kogut Per Kogut er klar til investere flere hundrede millioner kroner i opkøb i udlandet. Foto: Torben Klint

Trods økonomisk afmatning og stribevis af nedjusteringer, kollapser og bekymrede ansigter på alverdens børs-mæglere, sigter danske NNIT fortsat direkte efter stjernene.

Selskabet skal i løbet af de kommende fire år fordoble sin omsætning fra den nuværende på 1,1 milliarder (2007) til to milliarder kroner i 2012 og snuppe en betydelig andel på markedet for offentlig it.

Sådan lyder planerne, som NNIT har formuleret og som direktør Per Kogut tror på, selv om det er åbentlyst for enhver, at den globale økonomi har det svært.

"Det er klart, at der er mange vindere i opgangstider, men der er også vindere i nedgangstider, og vi tror, at vi er bygget på et sikkert fundament. Der er mange, der i denne periode har mange udfordringer, men der er i hvert fald ingen, der tør spare på it-infrastrukturen," siger Per Kogut, administrerende direktør for NNIT.

350 millioner kroner skal hentes i et offensivt fremstød mod den offentlige sektor, hvor selskabet for fem år siden hentede blot 10 millioner kroner. I år regner selskabet med at hente 150 millioner på det offentlige marked.

"Vi er i dag godt med i digitaliseringen af den offentlige sektor og har inden for de seneste år vundet opgaver som borger.dk, sundhed.dk, IT- og Telestyrelsen og Lovtidende og har fået nogle driftsaftaler i den sammenhæng. Den udvikling tror vi kan fortsætte," siger Per Kogut.

Tunge industrier

Drivakslen i den markante fremgang skal være NNIT's erfaring med at håndtere it-mæssige udfordringer i industrier, der er underlagt mange regler.

Den erfaring har selskabet fået via sit udspring i medicinal-industrien som en gren af Novo Nordisk-koncernen, og den vil der være efterspørgsel efter i andre industrier, lyder vurderingen.

Det gælder ikke mindst de tunge industrier, der arbejder med en høj grad af governance og under meget regulerede forhold, som for eksempel fødevarebranchen, det offentlige segment, transportbranchen og banksektoren, mener Per Kogut.

Allerede sidste år formulerede selskabet de fire forretnings-områder, der skulle satses på - nemlig Bank & Finans, Transportation, Utilities og Food and Manufacturing - alle regulerede områder med en høj grad af offentlig kontrol.

"Det er denne verden, som vi forstår," siger Per Kogut.

Paradigmeskift i erhvervslivet

Direktør Per Kogut peger på, at der er ved at ske et paradigme-skift i dansk erhvervsliv, der læner sig tungere og tungere over mod it. Derfor er der brug for de helt tunge selskaber, der kan levere komplekse systemer.

"For 20 år siden var it-produktet blot et værktøj i for eksempel banksektoren. I dag er it-produktet for mange finansielle virksomheder selve produktet. Den udvikling er ved at komme i en lang række andre regulerede industrier nu," siger han.

Der er ganske vist krise og hårde tider i mange industrier, der bliver ramt af lavkonjukturerne.

Alligevel mener Per Kogut, at det i høj grad er realistisk at fordoble omsætningen, selv om så mange andre må justere forretningen i nedadgående retning.

"Det kan da godt være, at det egentligt er at gå mod strømmen, når man ikke maler fanden på væggen, men der er vindere og tabere i alle økonomiske kurver, og vi tror på, at vi har en chance for at blive en vinder. Men vi skal levere varen," siger han.

Grund til optimisme

Modstanderne på markedet er de øvrige store spillere som eksempelvis Accenture, CSC og IBM - firmaer, der alle i de seneste år har været ramt af problemer som nedbrud og udprægede vanskeligheder med at levere de kontraktligt aftalte varer.

NNIT nappede sidste år flere store opgaver fra IBM og Accenture efter en række problemer, og det har styrket en forventning hos NNIT om, at selskabet kan score yderligere opgaver på at opføre sig ordentligt og omhyggeligt fokusere på at levere varen.

"NNIT er efterhånden blevet en stor spiller i markedet. Vi føler, at vi har fået lagt et niveau, hvor vi ofte bliver inviteret til at byde, og vi mener, at vi har grund til at bevare optimismen, fordi vi går op i at levere løsninger til rette tid og i rette kvalitet," siger Per Kogut.

Kampen står især mod selskaber som IBM, CSC, Accenture og KMD, selv om NNIT ikke betraget KMD som en regulær konkurrent på det kommunale marked, hvor NNIT ikke leverer hylde-varer som KMD.

I stedet satser selskabet på at være væg-til-væg leverandør og satse på fuld service inden for drift, udvikling og vedligeholdelse af løsninger.

Vil ikke gamble på kvalitet

"Det er givet, at en del af markedet vil skifte hænder mellem os, og vi tror på, at vi har en god chance. Vi skal slås med alle. Men i bund og grund er det vigtigste for os ikke at hugge forretning fra de andre. Vi vil ikke gamble på kvalitet og sikkerhed for at erobre hele verden med store nye kontrakter. Vi vil vokse støt og roligt ved at tage to-tre nye kunder ind om året og sørge for, at de kunder, som vi allerede har i forretningen, ikke forlader os," siger Per Kogut.

'Støt og roligt' er måske så meget sagt, for skal den ambitiøse vækstplan indfries, skal NNIT vokse betydeligt mere end markedet.

Hele væksten skal dog ikke findes i Danmark. Også udlandet spøger, og i modsætning til Danmark, hvor NNIT primært satser på organisk vækst, er Per Kogut klar til investere flere hundrede millioner kroner i opkøb i udlandet.

Selskabet har i den seneste tid desuden lukket flere stor-aftaler i udlandet inden for det klassiske forretningsområde, medicinal-it.

De tæller aftaler med Nycomed, Novozymes, Altana og belgiske Solay Pharmaceuticals.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S