Billig Athlon 64 med halv cache

AMD har lanceret Athlon 64 3000+, der er forholdsvis billig, men kun har halv så meget af den lynhurtige cache-hukommelse som topmodellen Athlon 64 3200+. Til gengæld er der ikke pillet ved clockfrekvensen, der stadig er på 2,0 gigahertz.

Indhold

Nu er der også en Athlon 64 til dem, der ikke vil betale over 3.000 kroner for en processor. AMD har nemlig lanceret Athlon 64 3000+, der kommer til at koste under 2.000 kroner med moms. Den officielle pris er 218 dollar, og det er kun 15 dollar mere end en Athlon XP 3000+.

Den nye processor skal supplere topmodellen Athlon 64 3200+ i AMD's sortiment. Både Athlon 64 3000+ og 3200+ har en frekvens på 2,0 gigahertz, men hvor Athlon 64 3200+ har en megabyte af den hurtige L2-cachehukommelse, må man nøjes med 512 kilobyte på Athlon 64 3000+.

To Athlon 64-processorer med den samme frekvens men forskellig cache-størrelse vil give nogle spøjse testresultater. I mange applikationer vil de to processorer nemlig være lige hurtige, for når det gælder cache, er det ikke altid størrelsen, der tæller.

Cachen bruges som et lager mellem computerens ram og processor. Når processoren skal bruge nye data, leder den først i den hurtige cache, inden den kigger i den meget langsommere ram.

I programmer, der ofte bruger den samme lille stump af programkoden igen og igen, og som ikke skal bruge de store mængder data, vil en mindre mængde cache fint kunne rumme de fleste instruktioner og den nødvendige data det meste af tiden, og derfor betyder den mindre cache ikke noget for ydelsen.

I andre applikationer vil forskellen i de to processorers ydelse være langt større end modelnumrene antyder, fordi disse applikationer kræver en hurtig adgang til en stor mængde hukommelse.

Typisk vil det være store programmer, der udfører meget forskellige opgaver hele tiden, og derfor vil udskiftningen af data i cachen være meget mere udtalt. Jo større cache man har i sådanne tilfælde, des større er chancen for at data ligger i cachen, hvilket resulterer i bedre ydelse.

Så længe Athlon 64 3200+ er næsten dobbelt så dyr som Athlon 64 3000+ vil langt de fleste dog være bedst tjent med sidstnævnte processor.

Taiwanske VIA har for øvrigt benyttet lejligheden til at lancere det første chipsæt med integreret grafik til Athlon 64. VIA K8M800 rummer S3 Graphics UniChrome Pro grafik. Chipsættet vil være at finde på en række bundkort fra blandt andre Asus, MSI og Gigabyte.

Hvis man vil have fingrene i den hurtigste AMD-processor på markedet, skal man stadig gå efter Athlon 64 FX-51 med en frekvens på 2,2 GHz og en megabyte L2-cache. Den koster 733 dollar, svarende til en butikspris på et stykke over 6.000 kroner med moms.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS