DotDK frygter skyttegravskrig mod DK Hostmaster

En læk af fortrolige dokumenter om støtte-erklæringer er en kæmpe sten i skoen på dotDK-foreningen. Den frygter, at konkurrenten DK Hostmaster vil forsøge at få opbakningen til at smuldre.

Artikel top billede

Super irriterende.

Talsmand Kim Viborg Andersen fra domæne-foreningen dotDK raser over, at den fortrolige liste med dotDK-støtterne er sluppet ud til offentligheden.

Lækken er sket, efter konkurrenten DIFO/DK Hostmaster har fået aktindsigt i de 19 støtteerklæringer.

Og Kim Viborg Andersen er ikke i tvivl om, at det et DIFO-medlem, der har udleveret listen til offentligheden.

"Det kan kun være en fra DIFO, der har sendt listen ud til pressen. Nu kan man jo bare frygte, at der starter en ny skyttegravskrig med DIFO, som vil forsøge at overtale vores støtte-virksomheder til at trække opbakningen tilbage," siger Kim Viborg Andersen.

Formand Mads Bryde Andersen fra konkurrenten DIFO/DK Hostmaster siger til Computerworld, at lækken kan komme alle mulige steder fra, fordi der givetvis er andre end DIFO-medlemmerne, der kender til papirerne på IT- og Telestyrelsens kontorer.

"Derudover vil vi ikke kontakte dotDK's støttevirksomheder. Vi vil i stedet lade det være op til IT- og Telestyrelsen om at træffe en afgørelse," bedyrer Mads Bryde Andersen.

Taler for sig selv

Mads Bryde Andersen har tidligere udtalt, at listen med dotDK-støtteerklæringerne taler for sig selv i betydningen af, at det mindre og ubetydelige spillere.

"Ja, den taler for selv," replicerer rivalen Kim Viborg Andersen og understreger, at det er slagkraftige virksomheder, som står bag dotDK i bestræbelserne på at vinde udbuddet om at administrere det danske top-level domæne .dk.

Sover godt om natten

"Vi sover roligt om natten, for vi har fulgt udbuddet til punkt og prikke. Når man ser på listen med vores støtter, så ser man samtidigt også en anden og ny form for organisation, der nok dækker noget bredere, end hvad DK Hostmaster kan præstere," siger Kim Viborg Andersen.

Han forklarer sit udsagn med, at organisationer som eksempelvis Foreningen af Danske Domæneregistranter, Foreningen af Kommunale IT-chefer, Foreningen af Danske Interaktive Medier og Danske Handicaporganisationer på mange måder repræsenterer slutbrugerne bedre end de nuværende medlemmer hos DK Hostmaster.

"DIFO og DK Hostmaster har de store, formelle og gammelkendte organisationer i ryggen. Vi står klar med en helt ny form for organisation, der er meget tættere på slutbrugerne," forklarer Kim Viborg Andersen.

Tænker over deadline

DotDK-folkene har tidligere været meget sejrssikre, men smilene er stivnet lidt siden 26. august, da støtteerklæringerne skulle afleveres til IT- og Telestyrelsen.

"Det er klart, at jo længere tid, der går, des mere tænker man på, hvorfor mon de ikke træffer en afgørelse. Den situation kender alle, der har været til en eksamen," forklarer Kim Viborg Andersen, som til daglig er professor på CBS.

Han vil dog være yderst overrasket, hvis IT- og Telestyrelsen ikke vælger dotDK som vinder af udbuddet.

I kulissen står de it-politiske ordførere, som efter offentliggørelsen af dotDK's støttrer var noget overraskede over navnelisten. Politikerne kan nemlig forpurre hele udbuddet, hvis de mener, at det ikke er gået til, som det skulle.

Den endelige afgørelse om, hvem der skal styre .dk-domænet fra februar 2009 falder formentlig i næste uge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S