Viviane Reding: Billigere datatrafik fra juli 2009

Til juli næste år er det slut med chok-regninger på udlandsrejser, fortæller den europæiske telekommissær Viviane Reding i et interview med Computerworld.

Artikel top billede

EU's telekommissær, Viviane Reding, forventer lavere sms- og datapriser på tværs af EU-grænserne i juli 2009. Foto: Jens Genders

Telebranchen over hele Europa kender hende.

En branche, der ifølge hende er så syg, at den har behov for et skud medicin. Navnet er Viviane Reding, og hendes medicin til branchen er lovindgreb.

"Roamingpriserne for SMS vil falde dramatisk, og der bliver helt nye regler for data-roaming, fordi vi ser chok-regninger, når folk bruger mobiler til at hente musik, filer eller læse avis, og disse chok-regninger vil vi skære ned," fortæller Viviane Reding til Computerworld.

Som EU-kommissær for teleområdet har hun presset taletidspriserne på tværs af EU-landenes grænser ned. Det er den såkaldte roaming-afgift, hvor eksempelvis en dansk operatør betaler sig ind på et udenlandsk netværk.

"Da vi nedbragte priserne på roaming for tale, advarede jeg operatørerne, at jeg ville skride ind igen, hvis ikke de også nedbragte prisen på SMS- og data-roaming. De har ikke nedbragt prisen, og derfor har jeg smidt et nyt forslag til en regulering på bordet," siger Viviane Reding til Computerworld.

Ingen andre end EU kan gøre det

Det er Europa-Kommissionen, der laver udkastene til nye direktiver. Herefter skal Ministerrådet og Europa-Parlamentet stemme om forslagene.

"Som jeg kan forudsige ting vil det komme til afstemning i Ministerrådet i denne måned og i Europa-Parlamentet i begyndelsen af næste år. Det vil derefter træde i kraft i begyndelsen af juli 2009," vurderer kommissæren.

Viviane Reding mener, at det er helt nødvendigt for Kommissionen at skride ind over for roaming, for ingen andre myndigheder kan gøre det, påpeger hun.

"Normalt bliver priserne på kommunikation reguleret på basis af europæisk lov af de nationale regulatorer på deres eget territorium. Undtagelsen kommer på tværs af grænserne, fordi de nationale myndigheder kun har ansvaret for deres eget område, og derfor måtte kommissæren komme ind," siger hun.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Københavnsområdet

Lindhardt og Ringhof

Erfaren softwareudvikler .Net

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly