Grid-produkt fra Adobe

Adobe kan blive det første firma, som benytter grid-teknologi i skrivebordsprogrammer. Den næste version af programmet After Effects vil kunne udnytte ledig computerkraft på netværket.

Indhold

Adobe kan blive det første firma, som benytter grid-teknologi i et helt almindeligt program til skrivebords-pc'er.

Der er gode chancer for at den næste version af programmet After Effects Professional, som benyttes til at skabe visuelle effekter i forbindelse med videoproduktion, vil indeholde en plug-in, som kan fordele arbejdsbyrden på flere pc'er.

Plug-in-programmet er udviklet af firmaet GridIron Software, og den gør det muligt at benytte ledige computere på et lokalnetværk som arbejdsheste, der kan udføre tunge opgaver.

GridIrons plug-in, der hedder XLR8, benytter peer-to-peer-teknologi til at finde andre pc'er på lokalnetværket, som har softwaren installeret.

Derefter opdeler programmet den opgave, som skal udføres i mindre dele, og distribuerer delopgaverne ud på de tilknyttede computere i netværket. Det hele foregår automatisk, og kræver ingen manuel konfiguration, siger GridIron.

Ifølge GridIron er gevinsten ved at benytte flere computere næsten lineær, på den måde, at to computere giver dobbelt så meget hastighed som én computer, og så fremdeles.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job