StarOffice til x86-Solaris

Sun har udsendt en version af StarOffice 7 til Solaris-styresystemet på x86-baserede pc'er. Og der kommer mere skrivebordssoftware til platformen.

Indhold

Onsdag udsendte Sun en udgave af StarOffice 7 til den udgave af Solaris, som afvikles på almindelige x86-baserede pc'er. Solaris er Suns udgave af styresystemet Unix.

Sun har primært markedsført Solaris som et styresystem til servere, men nu er planen at positionere styresystemet til almindelige skrivebords-pc'er.

Sun vil følge op med programpakken Java Desktop System, som ikke har meget med Java at gøre, men derimod indeholder en række kommercielle og open source programmer, rettet imod kontor-pc'er i erhvervslivet.

Java Desktop System har hidtil kun været udsendt til Linux, men i slutningen af året kommer pakken også til Solaris i x86- og Sparc-udgaverne. Sparc er Suns egen processor-type.

StarOffice 7 til Solaris x86 koster 475 kroner omregnet fra amerikanske priser, hvilket er sammen prisniveau som StarOffice til Sparc-udgaven af Solaris, Linux og Windows.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S