Omdøbt Mozilla på vej

Den slanke udgave af Mozilla-projektets browser bliver omdøbt fra Firebird til Firefox, og version 1.0 skulle komme til sommer. Firefox 0.8 er netop udsendt.

Indhold

Open source-projektet Mozilla har udsendt en ny version af sin light-browser, som tidligere hed Mozilla Firebird, og endnu før Phoenix.

Andre havde rettigheder til navnet Phoenix, så programmet blev omdøbt til Firebird.

Men et andet open source-projekt, som står bag en database, som også hedder Firebird, protesterede overfor Mozilla-projektet.

Efter nøjere overvejelse har gruppen bag browseren nu skiftet dens navn til FireFox. Det skulle være det engelske navn for en kinesisk rød panda, ifølge den pressemeddelelse, som projektet har udsendt.

Projektet har samtidigt udsendt en ny version med nummeret 0.8, og Firefox 1.0 skulle være i kikkerten. Sammen med det selvstændige email-program Thunderbird forventes browseren at nå dette versionsnummer før sommer.

Firefox og Thunderbird skal afløse den nuværende officielle udgave af Mozilla, som er et integreret produkt der indeholder browser, email-klient, chat-klient og et værktøj til redigering af websider.

Firefox 0.8 kan downloades fra Mozilla-projektets webside, som dog i øjeblikket synes at være tungt belastet. Alternativt kan man downloade browseren fra et spejl på en spansk server.

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos