It-chefens 2009: Ole Søndergaard, Folketinget

It-chefens 2009: Computerworld har spurgt en række it-chefer om, hvad de betragter som de største udfordringer i 2009. Læs her, hvad Ole Søndergaard fra Folketinget lægger mest vægt på.

Artikel top billede

Ole Søndergaard, Folketinget. Foto: Henrik Frydkjær

Hvilket it-projekt var det vigtigste for dig i 2008?

Det var vigtigt at få både infrastruktur og rammeaftaler skåret til, så vi kunne starte et nyt mobiltetsprojekt, der giver smartphones og bredbåndsmodemer til alle folketingsmedlemmerne.

Endvidere har de mange mere indadvendte projekter, der har konsolideret og samordnet de mange databaser og den underliggende infrastruktur, også været rigtig vigtige.

Hvad bliver din afdelings største udfordring til næste år?

I starten af 2009 søsættes Folketingets nye hjemmeside. Det er tale om en helt ny teknisk integrationsløsning og helt ny brugergrænseflade.

Det er selvsagt en stor udfordring, fordi Folketingets hjemmeside er et af Folketingets vigtigste ansigter udadtil.

Samtidig er det et samlende værktøj for alle de parlamentariske processer, som driver et moderne folkestyre.

En anden stor udfordring er administrationens fælles satsning på en mere individuel, personlig service til folketingsmedlemmerne. Det stiller store krav til såvel ansatte som til de it-systemer, der understøtter vore serviceydelser.

Hvilke større investeringer planlægger du?

Folketingssalens nu 14 år gamle og veltjente mødestyrings- og afstemningssystem står foran en udskiftning. Vi har netop gennemført en udbudsforretning.

Der er tale om et stort investeringsprojekt til en samlet budgetteret udgift på godt 17 millioner kroner.

Investeringen omfatter ud over it- og lydteknologi tillige de mange specialindretninger i folketingssalen. Og igen er vi her optaget af at dyrke det tætte samspil med de omkringliggende it- og tekniksystemer.

Hvor ser du de største vækstmuligheder for din forretning i de kommende år?

Vækstmuligheder er et lidt svært begreb i forhold til et parlament. Men jeg tror, at vi de kommende år vil gå fra e-parlament mod e-demokrati.

Det skal forstås sådan, at teknologianvendelsen fremover ikke alene vil beskæftige sig med at optimere de mange forretningsgange, vi har inden for Christiansborgs tykke mure og i forhold til omverdenen.

I stigende grad vil teknologien også kunne inspirere den demokratiske proces, for eksempel til nye former for inddragelse af borgerne i det politiske arbejde.

Hvilken it-megatrend anser du for at være den vigtigste i de kommende år

Jeg er personligt lidt bidt af en forestilling om, at smartphonen vil give vore godt sammenfiltrede informationssystemer to nye dimensioner.

Dels en adviserende funktion, hvor man mobilt via smartphonens skærm, lyde og bevægelser kort bliver adviseret om nye spændende informationer om 'forretningen' Folketinget. Dels funktionen som fjernbetjening, der gør det muligt mobilt at igangsætte diverse handlinger.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec